Húsíové proti všem. Oč jde pirátům v sandálech a jak je zastavit
Přízviskem „nejbolavější úžina světa“ se dlouho mohl chlubit Hormuzský průliv, námořní cesta, která spojuje Indický oceán s Perským zálivem. Tudy proudí do světa arabské „černé zlato“: ropa vytěžená v Iráku, Kuvajtu a dalších ropných státech. Severní břeh Hormuzského průlivu ovšem patří Íránu, smrtelně znepřátelenému se Spojenými státy americkými, a možnost konfliktu tu visí ve vzduchu už dlouhé desítky let. Na případné uzavření Hormuzského průlivu Íránem se připravovaly jak ropné společnosti, tak válečná námořnictva různých států.
Hormuzský průliv má za sebou řadu incidentů – poslední z nich velmi čerstvý, když íránské námořnictvo zadrželo 10. ledna tanker pod vlajkou Marshallových ostrovů. Zatím se nicméně nestřílí a dlouho už se nestřílelo; potenciální eskalace do plnokrevné války patrně ani jednomu z hráčů nestojí za to. Poslední tři měsíce si ale celý svět zvyká na to, že problémových úžin je na světě víc. A ta momentálně nejproblémovější ani neleží příliš daleko. Konkrétně na opačné straně Arabského poloostrova a jmenuje se Bab al-Mandab neboli Brána nářků.
Bab al-Mandab je orientální ekvivalent Gibraltarského průlivu. Dvě kontinentální masy se zde přibližují zhruba na 26 kilometrů: nalevo africký roh, napravo Arábie. Na rozdíl od Gibraltaru to ale po dlouhá staletí byla naprosto globálně bezvýznamná lokalita. Vede totiž z Indického oceánu do Rudého moře, které nebylo nikdy sídlem tak sofistikované a rozvinuté civilizace jako moře Středozemní. Jediný artikl, který se tu obchodoval ve větším množství, byla káva. Mezi patnáctým a sedmnáctým stoletím dominoval obchodu s ní jemenský přístav Mokka, podle kterého dodnes nazýváme silnou černou kávu. Ten je dnes ale natolik zapomenut, že většina lidí ani neví o jeho existenci.
Zlom přišel roku 1869, kdy francouzští inženýři dokončili Suezský průplav. Rudé moře se propojilo se Středozemním.
Bab al-Mandab je dnes jedna z nervových uzlin světa a k jejímu podráždění stačí jen málo.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.