Rozkaz k vyklizení pro neplatiče a změny u pronájmů. Koalice nemá na novele shodu
Ve sněmovně leží novela zákona o podpoře bydlení, jejíž součástí je mimo jiné rozkaz k vyklizení. Ten má podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) vést k tomu, že opadne obava uzavírat dlouhodobější smlouvy. Novela by měla vejít v platnost v polovině roku 2025, zatím prošla pouze prvním čtením. Podle informací deníku Echo24 zatím vládní koalice nedokázala najít shodu na parametrech novely.
O nájemní bydlení je čím dál větší zájem, což se podepisuje na jeho dostupnosti a ceně. Průměrné nájemné v České republice v letošním třetím čtvrtletí vzrostlo oproti předešlému čtvrtletí o 1,6 procenta. Metr čtvereční se pronajímal zhruba za 310 korun. Nárůst cen byl ve všech velkých českých městech. Nejvíce mezičtvrtletně zdražilo nájemné v Olomouci, a to o 5,7 procenta. Nejnižší nárůst zaznamenal Zlín, kde se nájemné průměrně zvýšilo o necelé procento. Vyplývá to z dat poradenské a technologické společnosti Deloitte.
Zákon o podpoře bydlení má podle MMR svým důrazem na prevenci pomoci ochránit lidi před pádem do bytové nouze. „Omezí obchod s chudobou i počty dětí, které každý rok končí ve státní péči. Do deseti let se díky němu sníží počet lidí v bytové nouzi nejméně o třetinu. Obcím přináší osvědčené nástroje a předvídatelné financování,“ uvádí resort ministra Petra Kulhánka (STAN).
Má vést také ke stabilizaci nájemních vztahů díky tzv. bydlení s garancí a podporovanému obecnímu bydlení. Jde o poskytování nájemního bydlení osobám v bytové nouzi či lidem ohroženým ztrátou bydlení (může se jednat například o seniory nebo domácnosti s dětmi), a to prostřednictvím systému garancí pro soukromé majitele a finančních příspěvků pro obce.
ROZHOVOR: Za Trumpa si Rusko útok na Ukrajinu nedovolilo, nepředvídatelnost je jeho výhoda, říká Landovský
„Vlastník bytu díky zapojení do tohoto programu získá servis, který mu významně usnadní pronájem bytu, a v případě vzniku škod a dluhů se garant zaváže, že mu je do určité výše uhradí. MMR s ohledem na vlastní průzkumy očekává, že se ročně do systému zapojí 1000 obecních a 2000 soukromých bytů,“ uvedla pro Echo24 mluvčí resortu Karolína Nová.
MMR doufá, že se majitelé nemovitostí i díky této změně budou méně obávat uzavírat nájemní smlouvy na delší dobu a zamezí se tak řetězení krátkodobých smluv. Téměř polovina nájemníků v ČR má smlouvu na kratší dobu než jsou dva roky. Opakující se krátkodobé smlouvy s sebou pro nájemníky často nesou nízkou jistotu bydlení. Naopak pronajímatelé se mohou potýkat s obavami z neplatičů a neúměrnou délkou vyklizení nemovitosti. Vyplývá to z nedávno zveřejněného šetření agentury Median pro MMR.
„V této souvislosti také připravujeme osvětovou kampaň o právní úpravě, aby se řešení výpovědí nebo vyklizení neprodlužovalo kvůli formálním a dalším chybám, které mohou pramenit z neznalosti nebo nezkušenosti pronajímatele. Změna v oblasti rozkazu k vyklizení vychází z návrhu ministerstva spravedlnosti a proces vyklizení umožní urychlit a zefektivnit,“ dodala Nová s tím, že rozkaz k vyklizení bude účinný společně s předpokládanou účinností zákona o podpoře bydlení, tedy od července 2025. Zákon o podpoře bydlení prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením.
STAN vs. ODS
Poslankyně a předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR Eliška Olšáková pro Echo24 řekla, že aktuálně probíhají jednání s ODS. „Je to kvůli povinnému zřizování kontaktních míst na všech obcích s rozšířenou působností,“ uvedla Olšáková s tím, že na pozměňovacím návrhu k rozkazu o vyklizení je ve sněmovně shoda.
Člen sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Jiří Havránek (ODS) pro Echo24 řekl, že problém rozhodně není jen na straně ODS. „Myslím, že při pohledu na hlasování v jednotlivých výborech je jasné, že problém není ‚jen‘ na straně ODS.
Vážím si pana ministra Kulhánka, že nastartoval společnou diskuzi o tom, zda je na místě zřizovat kontaktní místa plošně i v místech s nízkou incidencí a zda není na místě směřovat podporu bydlení opravdu tam, kde je reálný problém. Shodu v tomto zatím nemáme, ale hledáme cesty,“ uvedl Havránek.
Klíčové podle něj také bude, aby se zákon upravil tak, aby byl provázaný s výraznou reformou dávkového systému z pera MPSV. „Nemění to nic na věci, že hledáme koaliční shodu tak, aby zákon do konce volebního období prošel. Bude na něm však ještě mnoho práce. Ale ještě jednou opakuji – pokud se podíváte na hlasování na prozatím proběhlých výborech (rozpočtový, hospodářský, sociální), tak to opravdu není jen o neochotě ODS,“ dodal Havránek.
PODCAST: Beneš a třetí republika – Demokracie pod taktovkou Sovětského svazu
Sdružení nájemníků ČR (SON) se v souvislosti s projednáváním chystaného zákona o podpoře bydlení důrazně vymezilo proti pozměňovacímu návrhu poslanců ODS týkajícímu se doručování prostřednictvím datových schránek. To by podle SON značně zkomplikovalo přístup k bydlení seniorům, zdravotně postiženým osobám, rodičům samoživitelům a všem, kteří buď nemohou, nebo nechtějí být „online“ a současně si nemůžou dovolit vlastní bydlení. V souvislosti s návrhem na zavedení vyklizovacího rozkazu SON již několikrát veřejně zdůraznilo, že rozumí potřebě pronajímatelů urychlit proces vyklizení bytu v případech, kdy je nájem ukončen a nájemce odmítá byt opustit. Během dosavadních jednání se zástupci ministerstva pro místní rozvoj a SON shodli, že součástí změn v nájemních vztazích by mělo být i omezení řetězení krátkodobých nájemních smluv a že by obě změny měly být zavedeny současně.
„Bohužel toto téma nakonec není předmětem žádných jednání a hrozí tak, že podíl dlouhodobě stabilních nájemních smluv bude výrazně klesat a čím dál více nájemců bude žít pod neustálou hrozbou ztráty bydlení – nejen pro sebe, ale i pro své rodiny, a to i v případech, kdy si své závazky řádně plní,“ uvedli představitelé SON.