Skupina dronů špehovala armádní techniku, incidentů přibývá. Bundeswehr je bezmocný
DRONY V NĚMECKU
Nad vojenským areálem v bavorském Manchingu zaznamenali v neděli večer šokující aktivitu. Deset podle všeho špionážních dronů vzlétlo současně nad vysoce zabezpečenou oblast, kde Bundeswehr testuje vojenskou techniku, včetně leteckých zbraní. Podle deníku Bild tento incident potvrzuje znepokojivý trend rostoucí aktivity špionážních dronů v německém vzdušném prostoru.
„Je jasné, že zde nikdo netestuje své vánoční dárky,“ uvedl pro Bild sarkasticky Ludwig Waldinger, mluvčí bavorské kriminální policie (LKA). Drony tohoto typu jsou sofistikované, s dlouhým dosahem a profesionálním vybavením, což vylučuje možnost, že by šlo o civilní zařízení.
Podle Waldingera piloty dronu nebylo možné lokalizovat – pravděpodobně se nacházeli mimo oblast bavorského Manchingu. Přestože byl okamžitě nasazen policejní vrtulník, zůstávají pachatelé neznámí. „Od 16. prosince jsme v Manchingu zaznamenali již pět podobných incidentů,“ dodal Waldinger.
Vyšetřovatelé nevylučují, že incident může být spojen se špionážními aktivitami v kontextu ruské agrese vůči Ukrajině. Případy nyní vyšetřuje Generální státní zastupitelství v Mnichově, přičemž klíčovou roli mohou sehrát svědectví místních obyvatel.
„Drony nad takto citlivými vojenskými objekty nejsou náhoda. Je nutné zjistit, kdo za tím stojí,“ upozornil bezpečnostní analytik oslovený Bildem. Podobné incidenty byly hlášeny i z nedalekého Neuburgu, kde taktické letectvo 74 s Eurofightery monitoruje jihoněmecký vzdušný prostor. Oba areály patří mezi klíčové bezpečnostní body Německa a testuje se zde vybavení vojenského letectva. Přestože existují technologie schopné narušit komunikaci dronů a přimět je k přistání, tak tyto metody jsou neúčinné proti vojenským modelům.
PODCAST: O Kosovu všichni vědí prd. Jde o souboj srbského historického práva s albánským právem na sebeurčení
V současné době má Bundeswehr zakázáno drony sestřelovat, což však vyvolává obavy o účinnou ochranu. „V budoucnu bude nutné povolit sestřelování špionážních dronů, abychom zajistili bezpečnost našich zařízení,“ uvedl zdroj z Bundeswehru. V Berlíně se kvůli tomu už připravuje změna zákona o bezpečnosti letectví, která by to armádě měla umožnit. Dosud to je jen na odpovědnosti policie.
Dosavadní vyšetřování ukazuje, že pachatelé jednají na vysoké úrovni. Drony nelze vysledovat ani zajistit, což naznačuje, že se jedná o vysoce sofistikované. Incidenty podle Bildu zdůrazňují naléhavou potřebu modernizovat ochranné systémy a legislativu, aby bylo možné efektivně reagovat na rostoucí špionážní hrozby.