Tusk pod palbou kritiky. Zorganizoval setkání o migraci, podle opozice se však to důležité neřešilo
TÉMA MIGRACE V POLSKU
Krátce poté, co polský premiér Donald Tusk zorganizoval neformální setkání ministrů vnitra k otázce řešení migrace, dočkal se tvrdé kritiky z řad polské opozice, že přes tvrdá prohlášení, neřešil to nejpodstatnější, a to hrozící relokace migrantů do zemí EU. Na setkání řešili politici například rychlejší deportace azylantů, kteří spáchají trestný čin, možnost řešení azylu v třetích zemích či změnu tzv. Ženevské úmluvy o uprchlících. Informuje server Dorzeczy.
Ve Varšavě se konalo neformální setkání ministrů vnitra zemí EU. Přesto, že setkání bylo uzavřené, média přinesla, některé z probíraných témat. Na setkání zaznělo například varování, že schopnost evropských společností přijímat nové migranty je v posledních letech podrobována těžké zkoušce a je nutné hledat řešení.
Na setkání se probíraly například možnosti uzavření vnitřních hranic v EU nebo možnosti deportací migrantů do center ve třetích zemích, kde by migranti čekali na výsledek azylového řízení. Toto řešení zamítly jak soudy ve Velké Británii, tak v Itálii a to s odkazem na rozhodnutí Evropského soudního dvora, který takové řešení v minulosti odmítl na základě úmluvy o uprchlících, která neumožňuje návrat uprchlíků, pokud by v zemi původu byl ohrožen jejich život či by jim hrozila perzekuce. Na setkání tak padl návrh na debatu o změně úmluvy a úpravu tohoto institutu.
Z Polska, kde se setkání konalo, se však nyní ozývá tvrdá kritika. Podle opoziční Konfederace a Práva a Spravedlnosti ministři neřešili nejpalčivější problém související s migrací. A to tzv. relokaci migrantů do ostatních zemí EU. S tou počítá minulý rok schválený migrační pakt.
„Jestli chce Polsko chránit svůj národní zájem, musí říct Bruselu jasné ne. Bohužel máme vládu, která místo toho jen dělá, co jí Unie nařídí,“ uvedl poslanec Konfederace Michael Wawer. Konfederace varuje, že Polsko bude muset na základě paktu buď přijmout přijmout přidělené migranty, nebo zaplatit sankce ve výši 20 000 eur za každého odmítnutého žadatele o azyl.
Kritiku si vláda vysloužila i ze strany konzervativního think-thanku Ordo Iuris, který upozorňuje, že Polsku hrozí, že bude součástí migračního paktu a relokací i přes to, že přijal řadu uprchlíků z Ukrajiny. Relokace migrantů by měly začít příští rok a vycházet by měly z dat předchozího roku. Nejvíce ukrajinských migrantů přitom Polsko přijalo v letech 2022-2023.
Kolik migrantů však jednotlivé státy budou muset přijmout bude jasné až na podzim tohoto roku.