ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta
SAZBY ČNB
Bankovní rada České národní banky (ČNB) v pátekponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 procenta. Na této úrovni je sazba od letošního července. Bankovní rada se rozhodla sazbu nezměnit, protože beze změny zůstala od posledního jednání o finanční stabilitě i rizika v bankovním sektoru. ČNB to uvedla v tiskové zprávě.
Podle bankovní rady se česká ekonomika posouvá do počátečního období růstové fáze finančního cyklu, cyklická rizika v ní ale zůstávají stabilní. Bankovní rada při svém rozhodnutí o ponechání sazby rezervy na stejné úrovni zohlednila odolnost českého bankovního sektoru. Znovu posoudí nastavení rezervy na příštím jednání o finanční stabilitě na konci listopadu.
Rezervu mají banky i další úvěrové instituce vytvářet jako ochranu proti rizikům, která plynou z nadměrného růstu úvěrů. V době růstu úvěrů by měly rezervu vytvářet, naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Vytváření rezervy se může projevit zpomalením růstu úvěrů, zejména těch rizikovějších.
ROZHOVOR: „Německo už nabralo směr k dysfunkčnosti. Sílí vztek a pocit bezmoci“
Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. ČNB stanovuje sazbu této rezervy čtvrtletně, o jejím zvýšení rozhoduje zpravidla s ročním předstihem. O rozpuštění rezervy může centrální banka rozhodnout s okamžitou platností.
Loni v dubnu dosáhla sazba proticyklické kapitálové rezervy vrcholu na 2,5 procenta. Poté ji centrální banka postupně snižovala, naposledy v červnu rozhodla o snížení sazby od počátku července o půl procentního bodu na 1,25 procenta.
Proticyklickou kapitálovou rezervu zavedla evropská směrnice CRD IV jako nástroj pro zvýšení odolnosti finančního systému. ČNB sazbu rezervy poprvé vyhlásila na podzim 2014.