Počet obětí války v Gaze překročil 29.600, zraněných je více než dvojnásobek. Tvrdí to úřady spravované Hamásem
POČET OBĚTÍ
Od začátku války, kterou Izrael vede v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho říjnové teroristické útoky, již zemřelo přes 29.600 lidí a více než 69.700 osob utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na palestinské úřady v Gaze, které Hamás ovládá.
Izraelská armáda tvrdí, že během uplynulého dne vedla intenzivní boje v Chán Júnisu na jihu palestinského území i ve čtvrti Zajtún ve městě Gaza, při kterých zabila "mnoho" příslušníků Hamásu. Vojáci podle prohlášení také zajistili množství zbraní a dokumentů.
Válku vyvolal teroristický útok, při němž 7. října palestinští ozbrojenci v jižním Izraeli zabili na 1200 lidí a přes 250 osob vzali jako rukojmí. Zhruba stovku unesených Hamás propustil při dosud jediném příměří koncem listopadu. Podle Izraele je v Gaze stále asi 130 unesených, z nichž tři desítky už nežijí. Izrael hned po útoku zahájil odvetné operace v Gaze.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva v pátek znovu řekl, že "to, co dělá Izrael není válka, je to genocida, protože zabíjí ženy a děti". Lula již dříve izraelskou operaci označil za genocidu a přirovnal ji k plánům nacistů na vyhlazení Židů. Svá slova zopakoval, přestože izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac označil Lulu za "nežádoucí osobu" a jeho vyjádření vedla k diplomatické krizi mezi oběma zeměmi. "Je to genocida. Tisíce dětí zemřely a tisíce lidí zmizely. Neumírají vojáci, ale ženy a děti v nemocnicích. Jestli tohle není genocida, tak nevím, co to je," dodal Lula v pátek.
Izraelská ofenziva také vedla k mohutnému vysídlení v rámci Pásma Gazy. V oblasti Rafáhu na jihu Pásma je nyní na 1,5 milionu lidí, tedy více než polovina obyvatel celé Gazy. Na Rafáh, kdysi ospalé město u egyptských hranic, které je pravděpodobně dalším cílem izraelské ofenzivy, se teď podle agentury AP upírají zraky celého světa.
Představitelé OSN varují, že útok na Rafáh bude mít katastrofální následky, protože v dosahu izraelských úderů se ocitne více než 600.000 dětí. Útok na město a jeho okolí by také mohl způsobit kolaps systému humanitární pomoci, který se snaží udržet obyvatele Gazy při životě. Obavy vyjádřili i západní spojenci Izraele. Izrael ale tvrdí, že musí obsadit Rafáh, aby zajistil zničení Hamásu a osvobodil rukojmí držené militanty.
V Paříži by se mohlo konat další kolo rozhovorů o dohodě o příměří mezi Hamásem a Izraelem, které zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy.