VIDEO: Nový útok klimatických aktivistů. Dívka napadla obraz Clauda Moneta
ÚTOK V PAŘÍŽI
Klimatičtí aktivisté na sebe o víkendu upozornili v pařížském muzeu Orsay, kde mladá žena zaútočila na slavný obraz Vlčí máky v Argenteuil od francouzského impresionisty Clauda Moneta. Mladá žena, která se hlásí k aktivistickému spolku Riposte Alimentaire, nalepila na obraz pařížského rodáka plakát s apokalyptickou variací Monetovy krajiny a následně se sama přilepila ke zdi galerie. Jedná se o zatím poslední protestní výkřik klimatických aktivistů, kteří globálně útočí na umělecká díla napříč celým západním světem, píše server France24. Riposte Alimentaire je hnutí „občanského odporu“, které má za cíl podnítit radikální společenskou změnu ve prospěch životního prostředí a společnosti.
Tuto sobotu došlo v pařížském muzeu Orsay, které leží na levém břehu Seiny na dohled od Louvru, k zatím poslednímu útoku aktivistů. Muzeum se specializuje na evropské výtvarné umění z let 1848 až 1914 a především na francouzské impresionisty. Mezi ně patří i významný představitel tohoto směru Claude Monet, jehož obraz Imprese, východ slunce dal tomuto malířskému stylu jméno.
Malíř, který je známý především obrazy jako je Dáma se slunečníkem, Kupky sena či malbami s leknínovou tématikou, má v muzeu obraz nazvaný Vlčí máky. A právě tato malba se stala terčem útoku mladé ženy, která společně se svým spolkem Riposte Alimentaire upozorňuje na klimatické problémy současného světa. Aktivistka vtrhla do muzea a na Monetův obraz nalepila vlastní, futuristickou a apokalypticky laděnou variaci na klasický obraz. Plakát ukazuje suchou, zničenou a nehostinnou krajinu, kterou zachvátilo sucho a plameny, píše britský deník Express. Posléze se sama dívka přilepila ke zdi galerie, vykřikovala hesla ekologických aktivistů a nechala se natáčet a fotit.
A climate activist attacked Claude Monet‘s painting „The Poppy Field“ at the Orsay Museum in Paris
— NEXTA (@nexta_tv) June 1, 2024
„This is the picture that Claude Monet would probably paint in 2100 unless drastic measures are taken to curb climate change before then. Recall that this scenario is not the most… pic.twitter.com/x7Ke53GvO3
🎨 Pictured: Climate protester sticks apocalyptic poster to Monet painting https://t.co/UrE61RLYW6
— The Telegraph (@Telegraph) June 1, 2024
Žena přilepená ke zdi prohlásila, že nás čeká podobná „noční můra“ jako na plakátu, pokud nezačneme hledat alternativy. „Takovýto obraz by Claude Monet pravděpodobně namaloval v roce 2100, pokud do té doby nebudou přijata potřebná opatření k omezení klimatických změn. Tento scénář ale není nejpesimističtější, jelikož předpokládá nárůst teploty o více než 4 °C,“ prohlásila aktivistka. Dále chtěla upozornit na zhoršující se situaci ohledně kvality a trhu s potravinami. Ke slovům mladé francouzské aktivistky se oficiálně přihlásila i samotná organizace Riposte Alimentaire.
Muzeum Orsay uvedlo, že obraz z roku 1873 zobrazující postavy procházející se makovými poli, neutrpěl žádné poškození. „Výstava je opět zcela přístupná veřejnosti,“ oznámil mluvčí muzea podle serveru France24. Doplnil, že galerie podá na aktivistku trestní oznámení, jelikož se nejedná o první útok organizace Riposte Alimentaire. Tato skupina se už dříve přihlásila k několika podobným incidentům, jako je např. útok polévkou na obraz Jaro od Clauda Moneta, hod pudinkovým dezertem na Monu Lisu v Louvru nebo vylepování plakátů kolem ikonického obrazu Svoboda vede lid na barikády od Eugena Delacroixe.
Aktivistická skupina se označuje za hnutí „občanského odporu“, které má za cíl podnítit radikální společenskou změnu ve prospěch životního prostředí a společnosti. „Milujeme umění, ale umělci v budoucnu nebudou mít na hořící planetě co malovat,“ uvedla organizace. Podle portálu France24 je Claude Monet a jeho tvorba oblíbeným terčem útoků klimatických aktivistů. Jeho impresionistické obrazy se staly obětí aktivistů i v německé Postupimi a ve Švédsku.