Pojar: Bude-li si jasná většina zákonodárců přát odstoupit od ICC, musí to vláda brát vážně
ČESKO A ICC
Pokud si to bude přát jasná většina zákonodárců, měla by se vláda vážně zabývat tím, zda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC). Řekl to poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. ICC nedávno vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, což Česko označuje za „nešťastné“.
ICC vydal před týdnem zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Třetí vydaný zatykač je na zřejmě už zabitého šéfa vojenského křídla Hamásu Muhammada Dífa kvůli jeho podílu na masakru z loňského 7. října na jihu Izraele. Evropské vlády si nemohou vybírat, zda budou nebo nebudou zatykače respektovat, řekl končící šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
České ministerstvo zahraničí k zatykačům ICC na izraelské politiky už ve čtvrtek uvedlo, že „v případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie“ a že „nejde o politické rozhodnutí“. Český premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) označili rozhodnutí ICC za „nešťastné“.
PODCAST: Americký filozof, který předpověděl Trumpovo vítězství: Pravda odjela na dovolenou
Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar ve vysílání České televize na dotaz, zda by mělo Česko od ICC odstoupit, reagoval s tím, že jde o relevantní debatu. „Pokud si to bude přát jasná většina zákonodárců, tak si myslím, že by vláda takové přání měla brát zcela vážně. Myslím, že tato debata nebude jenom u nás, ale i v dalších zemích,“ řekl Pojar.
Vyjádřil se také k příměří, které trvá druhý den mezi Izraelem a Hizballáhem. „Takhle nevypadá příměří. Ve chvíli, kdy Hizballáh to příměří porušil, je narušeno,“ uvedl Pojar. „Doufejme, že nastane dlouhodobé příměří, které bude převtěleno v mírovou dohodu. Vsadit se na to ale nedá. Já bych nicméně očekával, že následující rok bude spíše klidnější než ne,“ dodal k situaci na Blízkém východě Pojar.
Libanonská armáda uvedla, že to byl naopak Izrael, který ve středu a ve čtvrtek, kdy začalo platit příměří, několikrát porušil klid zbraní. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Libanonská média informovala o ostřelování řady obcí na jihu Libanonu ze strany izraelské armády. Izrael také oznámil úder na objekt, který označil za skladiště raket libanonského hnutí Hizballáh.
Česko podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) podporuje právo Izraele na obranu proti teroristickým útokům jeho protivníků, obecně ale i dodržování mezinárodního práva v blízkovýchodním konfliktu. Vystrčil to řekl po jednání s izraelským ministrem zahraničí Gideonem Saarem.
ESEJ TEREZY MATEJČKOVÉ: Jak aktivismus škodí těm, jimž má pomáhat
Izraelský ministr české zástupce ubezpečoval o tom, že Izrael velmi dbá na to, aby mezinárodní právo dodržoval. Saar po jednání se svým českým protějškem Janem Lipavským (dříve Piráti) uvedl, že se jeho země proti rozhodnutí ICC odvolala. Pro Českou republiku platí, že žádná rozhodnutí nějakých oficiálních orgánů k usnesením ICC vydávat nebude, uvedl k tomu Vystrčil. Reakce českých politiků jsou pouze vyjádřením jejich názorů, dodal.
K příměří mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh ministr podle Vystrčila uvedl, že bude Izraelem dodržováno za předpokladu, že tak učiní i druhá strana. „Pokud Hizballáh bude dodržovat to, co podepsal, tak v tom okamžiku bude platit to, co řekl Izrael. Pokud tomu tak nebude, tak Izrael je připraven okamžitě zcela logicky prostě útočit na Hizballáh a chovat se tak, jako kdyby žádná smlouva nebyla podepsána, protože když je porušena, tak tím pádem neplatí,“ dodal Vystrčil.