Rusům se daří rušit navádění ukrajinských zbraní, tvrdí západní experti
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ruské armádě se zřejmě daří rušit navigaci naváděných střel a bomb, které Ukrajincům dodávají Spojené státy americké a evropské země. Zatímco v prvních měsících invaze Rusové v elektronickém boji výrazně zaostávali za očekáváním západních expertů, nyní se v této klíčové oblasti moderního válečnictví výrazně zdokonalili, což představuje zásadní překážku pro probíhající ukrajinskou protiofenzívu.
Téměř všechny moderní zbraně mají v sobě zabudovanou nějakou formu elektroniky, ať se jedná o zaměřovací počítač v houfnicích, komunikační systémy v tancích a dalších bojových vozidlech nebo o satelitní navigaci v řízených střelách. Díky těmto technologiím jsou současné armády schopny koordinovat útok efektivněji, zaměřovat nepřátelské cíle přesněji a reagovat na nepřítele rychleji, než tomu bylo v dobách před satelity a tranzistorem. Zároveň jsou však zranitelné vůči nepřátelskému elektronickému boji, jehož cílem je prostřednictvím rušení radiových a infračervených vln tyto systémy na dálku zneškodnit.
Není tedy překvapivé, že se přesně o toto snaží obě strany probíhajícího konfliktu na Ukrajině. „Pokud začnete prohrávat v elektronické válce, vaše armáda se propadne zpět do 19. století,“ je přesvědčen Jaroslav Kalinin, ředitel firmy Infozahyst, která pro ukrajinské síly vyrábí systémy právě pro tento typ boje.
Když statisíce ruských vojáků počátkem loňského února vtrhlo na Ukrajinu, dlouho se zdálo, že to jsou oni, kdo v oblasti elektronického boje tahá za kratší konec. „Na začátku invaze byly ruské systémy velké a nepraktické, vhodné spíše pro obranu než útok,“ říká americký vojenský analytik Bryan Clark v rozhovoru pro BBC. „Musely být převáženy těžkou technikou, byly příliš statické a navíc jich bylo málo,“ tvrdí.
Avšak Rusko se zřejmě poučilo ze svých chyb. Místo používání velkých a tedy nápadných rušiček, které ukrajinské síly mohou snadno zaměřit a zničit, se nyní stále častěji spoléhají na menší a mobilnější zařízení.
Podle Clarka jich Rusové po celé délce fronty rozmístili stovky. Mezi nejefektivnější zařízení, které invazní armáda k elektronickému boji používá, patří rušičky satelitního GPS signálu, které jsou schopny mást jak relativně levné drony ukrajinské výroby, používané zejména pro navádění dělostřelecké palby, tak pokročilé řízené střely dlouhého doletu, které Ukrajině dodává Západ. Bez GPS signálu není jejich palubní počítač schopen střelu spolehlivě navést na cíl.
O negativním vlivu ruských rušiček na západní zbraně využívané Ukrajinci už letos v červnu psal britský Královský institut sjednocených složek (RUSI), při čemž citoval uniklé americké dokumenty.
Nakolik budou ruské snahy o ovládnutí elektronického bojiště úspěšné, však přirozeně do velké míry závisí i na Ukrajincích. „Než se pokusíme zasáhnout nějaký cíl naváděnou municí, musíme nejdříve zjistit, zda ta oblast je ovlivněna rušícím signálem. Pokud ano, musíme rušičku najít, zničit a teprve potom naši zbraň použít,“ nastínil BBC ukrajinskou strategii plukovník Pavlenko, velitel oddělení elektronického a kybernetického boje spadajícího pod ukrajinský Generální štáb.