„Máme dohodu.“ Spojené státy stáhnou z Iráku své vojáky
SPOJENECKÉ SÍLY V IRÁKU
Spojené státy a Irák dosáhly dohody o plánech stažení koaličních sil vedených USA z Iráku, řeklo agentuře Reuters několik zdrojů obeznámených se situací. Plán, který byl v zásadě odsouhlasen, ale vyžaduje konečné schválení oběma stranami, počítá s odchodem stovek vojáků do září 2025, přičemž zbytek by měl odejít do konce roku 2026, uvedly tyto zdroje.
"Máme dohodu, nyní jde jen o to, kdy ji oznámíme," uvedl jeden z vysoce postavených amerických představitelů. Spojené státy a Irák se rovněž snaží navázat nový poradní vztah, v jehož rámci by někteří američtí vojáci mohli v Iráku zůstat i po ukončení stahování.
Spojené státy mají v Iráku přibližně 2500 vojáků a v sousední Sýrii 900 vojáků v rámci koalice vytvořené v roce 2014 k boji proti teroristické organizaci Islámský stát.
Oficiální oznámení bylo původně naplánováno již před několika týdny, ale bylo odloženo kvůli regionální eskalaci související s válkou v Pásmu Gazy a kvůli doladění některých zbývajících detailů, uvedly zdroje.
Mezi těmito zdroji je pět amerických představitelů, dva představitelé dalších koaličních zemí a tři iráčtí představitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni o této záležitosti veřejně informovat. Někteří z nich uvedli, že dohoda by mohla být oznámena tento měsíc.
Poradce iráckého premiéra pro zahraniční záležitosti, uvedl, že technické rozhovory s Washingtonem o stažení jednotek byly ukončeny. "Nyní jsme na začátku přechodu vztahů mezi Irákem a členy mezinárodní koalice na novou úroveň se zaměřením na bilaterální vztahy ve vojenské, bezpečnostní, ekonomické a kulturní oblasti," řekl. Podrobnosti plánu nekomentoval a koalice vedená „Máme dohodu.“ Spojené státy stáhnou z Iráku své vojákySpojenými státy na otázky zaslané e-mailem neodpověděla.
Dohoda navazuje na více než šest měsíců trvající rozhovory mezi Bagdádem a Washingtonem, které v lednu inicioval premiér Muhammad Súdání v souvislosti s útoky iráckých ozbrojených skupin podporovaných Íránem na americké jednotky umístěné na iráckých základnách.
Raketové útoky a útoky bezpilotních letounů zabily tři americké vojáky a desítky dalších zranily. To podle Reuters vedlo k několika kolům smrtící americké odvety, která ohrozila vládní úsilí o stabilizaci Iráku po desetiletích konfliktu.
USA původně v roce 2003 podnikly invazi do Iráku, svrhly diktátora Saddáma Husajna a v roce 2011 se stáhly; v roce 2014 se ale vrátily v čele koalice pro boj proti Islámskému státu. Další země, včetně Německa, Francie, Španělska a Itálie, rovněž přispívají do koalice stovkami vojáků.