„Lidství vrcholí v ženě po klimakteriu.“ Pověry kolem žen. Je matrona nadmuž?
ŽENY V SALONU O ŽENÁCH
Z jakýchsi důvodů se občas, stane, že se na diskusi, jako je Salon Týdeníku Echo, sejdou samí muži. Říká se takovým panelům mamel. To je právem kritizováno, dokonce je mužům vyčítáno, že se toho účastní. Mně se stalo minule, že jsem jednu takovou debatu organizoval – a byli tam jenom muži, přestože jsem dámy zval. Nyní, abych tomu předešel, pozval jsem jen samé ženy, ctihodné dámy. A ony přišly, za což jim děkuji. V Salonu tentokrát diskutovaly spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, šéfredaktorka časopisu Harper’s Bazaar Nora Grundová, spisovatelka a psycholožka Iva Hadj Moussa, senátorka a právnička Daniela Kovářová a politička a marketérka Gabriela Sedláčková.
Celá audio a video verze zde.
A já si uvědomuju jednu věc: že pozvat tak skvělou společnost a automaticky předpokládat, že se budeme bavit jaksi o ženských tématech, je strašné klišé. Přesto dovolte, abyste se o nich bavily. Neboť nejde o ženská témata, nýbrž o lidská témata, která se úplně stejně týkají mužů. Ženská otázka je vlastně mužská otázka a naopak. Přitom se domnívám, že nejde o totožné otázky, neboť je mezi nimi rozdíl.
Na úvod dovolte, abych vám přečetl jednu tezi z mé oblíbené knihy Stručný slovník filozofických pověr od polsko-švýcarského filozofa, logika a dominikánského mnicha Josefa M. Bocheňského (1902–1995). „Kolem žen se vytvořily dvě pověry. První spočívá v tom, že ženy jsou považovány za lidi nižšího druhu, někdy dokonce (jako například v koránu) za bytosti postrádající duši. V protikladu k této první pověře považuje druhá pověra ženy v podstavě za muže a usiluje o to, aby se jim co nejvíc podobaly. První pověra je natolik v rozporu s celou naší zkušeností, že není třeba s ní vážně diskutovat. Žena je zcela evidentně plný člověk a má v zásadě tytéž schopnosti jako muž. Navíc, lidská přirozenost dosahuje podle všeho svého vrcholu právě v ženě, zejména v tzv. matroně, tj. ženě po klimakteriu. Tehdy dochází k něčemu, co jako by mělo ženy odškodnit za vše, co pro lidský druh podstoupily ve svém mládí: matrona je svým způsobem nadmuž. Jinou pověrou je převádění žen na muže. Žena je člověk, ale není muž – tvoří ,druhou stránku‘ člověčenství. Její role je v životě odlišná od role mužovy. Z tohoto důvodu je požadavek, aby žena plnila ve společnosti přesně tytéž funkce jako muž, pověra. Stačí se přesvědčit, že ženy jsou svou přirozeností (k tomu stačí vzít v úvahu stavbu jejich těla) uzpůsobeny mateřství, jež je jejich prvním a základním posláním. Proto názor, že se mladé ženy mají zabývat věcmi, jež ze samotné své podstaty jsou mimo jejich hlavní poslání, je pověra. Společnosti, které například nutí ženy k pravidelné výdělečné práci mimo domov, jsou nejspíš odsouzeny k zániku. Zdá se, že podmínkou k překonání těchto pověr je jasné odlišení úlohy mladé a starší ženy.“
Co na to říkáte, milé dámy?
Grundová: Že je to staré.
Sedláčková: Ne, není. Staré je to z pohledu některých trendů naší doby. Ale v podstatě je to pravda.
Kovářová: Z mého pohledu je na tom hodně pravdy.
Hadj Moussa: Mně to nevadí. A nepřijde mi to nějak šokující.
Brdečková: Mně to přijde ubohé, únavné a staré…
Zkrácená verze na YouTube zde.
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.