Porsche v Německu zruší 1900 pracovních míst
PROPOUŠTĚNÍ V AUTOMOBILCE
Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche hodlá do roku 2029 zrušit asi 1900 pracovních míst. Opatření se bude týkat aktivit podniku v oblasti německého města Stuttgart. S odkazem na sdělení firmy, která na konci roku 2023 zaměstnávala přes 42 000 lidí, uvedla agentura DPA.
Zaměstnanci automobilky Porsche mají pracovní místa zaručena do roku 2030. Firma se tak při snižování počtu pracovních míst bude muset spoléhat na dobrovolné odchody zaměstnanců, píše DPA. Automobilka v lednu oznámila, že jí loni klesl odbyt o tři procenta na 310 718 vozů. Hlavní příčinou byla slabá poptávka v Číně, kde se odbyt propadl o 28 procent na 56 887 vozů.
Společnost Porsche v roce 2022 vstoupila na frankfurtskou akciovou burzu. Jejím většinovým vlastníkem nicméně zůstal německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je také Škoda Auto.
Německá průmyslová a obchodní komora letos čeká další pokles ekonomiky
Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) předpokládá, že německá ekonomika letos třetí rok za sebou klesne. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se podle její prognózy v letošním roce sníží o 0,5 procenta. Německo by tak zažilo nejdelší období hospodářského útlumu v poválečné historii, uvedla v dnešní tiskové zprávě šéfka DIHK Helena Melniková.
DIHK je tak pesimističtější než německá vláda, která v letošním roce nadále počítá s růstem domácí ekonomiky. Odhad tempa tohoto růstu nicméně vláda minulý měsíc snížila na 0,3 procenta z dříve předpokládaných 1,1 procenta.
Prognóza DIHK vychází z průzkumu, do kterého se zapojilo zhruba 23.000 německých podniků. Podle vedoucího analytika DIHK Volkera Treiera se německá ekonomika ocitla „v začarovaném kruhu nadměrné byrokracie, špatných rámcových podmínek, slabé poptávky a vysokých nákladů“.
„Musíme se připravit na to, že hospodářský výkon Německa v roce 2025 potřetí za sebou klesne. Z údajů je čím dál jasnější, v jak hluboké strukturální krizi se nacházíme: 60 procent podniků vidí největší riziko v nastavení hospodářské politiky,“ uvedla Melniková.
Šéfka DIHK rovněž vyzvala politiky, aby po předčasných parlamentních volbách konečně znovu poskytli jasné impulzy pro hospodářský růst. Reformy by podle DIHK měly zahrnovat snížení byrokracie a zajištění cenově dostupné energie, funkční infrastruktury a konkurenceschopné daňové zátěže.
Předčasné parlamentní volby se budou konat 23. února. Na začátku loňského listopadu se totiž rozpadla tříčlenná koaliční vláda kancléře Olafa Scholze. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.