Ministři NATO jednali o mírové misi. Na Ukrajinu mohou být vysláni i vojáci z Česka
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ministři obrany Severoatlantické aliance ve čtvrtek v Bruselu debatovali i o případné mírové misi na Ukrajině, řekla ministryně Jana Černochová. Důležité podle ní je, aby v případě, že k něčemu takovému dojde, byla lídrem mise jedna z velkých zemí NATO. Bez Spojených států by takové nasazení mohlo „být problematické“, uvedla Černochová. Dodala nicméně, že v alianci je řada velkých zemí, které říkají, že by se na podobné misi podílet mohly.
„Zaznívaly tady debaty o tom, jakým způsobem by se mohla Severoatlantická aliance nebo jednotlivé země podílet na nějakém mírovém řešení, ať už by to byly modré přilby nebo zapojení alespoň části států NATO. To se dnes tady neuzavřelo, dostali jsme domácí úkoly, které si budeme diskutovat v rámci našich parlamentů a vlád,“ uvedla Černochová. Zdůraznila, že je důležité, aby lídrem podobné mise byla jedna z velkých zemí. „Nemohou to být malé země, které by nebyly schopné poskytnout dostatečnou logistiku, zázemí i nějaké bezpečnostní záruky,“ dodala.
Postup je podle ní takový, že Česká republika se musí nejprve od NATO dozvědět, za jakých podmínek by se mise uskutečnila, která země by byla jejím lídrem a jaké by byly garance pro příslušníky českých ozbrojených sil.
„Tyto podmínky musíme nejprve znát, abychom o tom mohli relevantně rozhodovat a postoupit to do procesu, který je u nás je obvyklý, to znamená, vláda, Poslanecká sněmovna, Senát, výbory,“ vysvětlila česká ministryně. Případné vyslání mírové mise i zapojení Spojených států do ní bude podle Černochové předmětem diskuzí i na nadcházející Mnichovské bezpečnostní konferenci.
KOMENTÁŘ: Trumpova politika hlasitého křiku