Babiš chce zavést 100% daň na nemovitosti koupené cizinci ze zemí mimo EU
DAŇ Z NEMOVITOSTI
Lídr hnutí ANO Andrej Babiš pro Echo24 řekl, že pokud se po volbách dostane do vlády, chce po vzoru Španělska zavést 100% daň na nákup nemovitostí ze strany cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, kteří nemovitosti aktivně neobývají. Dani by navíc podle Babiše neměly podléhat jen domy a byty, ale také půda. Dále řekl, že cílem hnutí ANO je efektivní výběr daní a jejich snižování, zatímco prioritou vlády Petra Fialy (ODS) je podle něj daně špatně vybírat a zvyšovat. V Česku by se podobná daň týkala například Britů, ale i Ukrajinců, Bělorusů či Rusů.
Španělsko ústy premiéra Pedra Sánchez avizovalo, že plánuje uvalit až 100% daň při nákupu nemovitostí, které budou kupovat lidé ze zemí mimo EU, jejichž cílem není na území Evropské unie bydlet. Premiér Sánchez uvedl, že v Evropě je „příliš mnoho AirBnB a příliš málo prostoru k bydlení“.
„Jen v roce 2023 koupili nerezidenti ze zemí mimo Evropskou unii ve Španělsku 27 000 domů a bytů. Ne proto, aby v nich bydleli, ale hlavně proto, aby spekulovali a vydělali peníze. Což je něco, co si v kontextu nedostatku, v němž žijeme, nemůžeme dovolit,“ řekl Sánchez s tím, že krok má zajistit dostupné bydlení pro lidi, kteří reálně chtějí ve Španělsku bydlet.
ECHO PORADA: Rakušan si brousí zuby na Fialu. Kousne si? Když BBC mlčí. Brutální zločiny v Británii
Inspirovat se nechal bývalý premiér Andrej Babiš, který chce obdobný krok provést i v Česku, pokud se po volbách dostane k moci. „Byť se španělským premiérem v řadě věcí nesouhlasím, tak tady měl podle mě dobrý nápad, opravdu se mi líbí. Pokud budeme ve vládě, budu prosazovat, abychom stejné opatření udělali i u nás. Zdůrazňuji, že se jedná o lidi, kteří nejsou z Evropské unie, respektive v EU nežijí. Součástí by ale podle mě neměly být jen domy nebo byty, ale i půda, protože ti lidé tady často skupují i pozemky a půdu, často pochybným kapitálem,“ řekl pro Echo24 Babiš.
V souvislosti s prioritami hnutí ANO Babiš redakci sdělil, že „cílem hnutí ANO je daně správně a efektivně vybírat a snižovat“. „Zatímco tahle vláda daně zvyšuje a vybírá je neefektivně,“ řekl lídr hnutí. Na dotaz, zda například vrátí točené pivo do snížené sazby DPH nebo jinak pomůže hospodám, Babiš řekl, že „živnostníkům a hospodám určitě pomůžeme“. „Samozřejmě je podpoříme. Tak, jako jsme to udělali už v minulosti,“ řekl Babiš s tím, že další detaily programu nechce zveřejňovat, aby od ANO političtí konkurenti nekopírovali priority.
Podobně pro Echo24 hovořila také předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Naší prioritou je v první řadě začít daně řádně vybírat a snížit rostoucí šedou ekonomiku. Poté, pokud to rozpočet dovolí, budeme uvažovat i o snižování daní, jak jsme to ostatně po celou dobu naší vlády dělali,“ řekla Schillerová.
ECHO SALON: To sprosté slovo al-Káida. Proč Asad padl teď a tak snadno?
Předseda výboru pro rozpočtové prognózy a analytik České spořitelny Michal Skořepa pro Echo24 řekl, že z hlediska celkových odvodových příjmů, tedy příjmů z daní a pojistného, je Česko lehce pod evropským průměrem. Situaci tedy podle něj lze popsat tak, že Česko patří v rámci EU k zemím se spíše nižším odvodovým zatížením ekonomiky.
„Samotné sazby jsou u většiny důležitých typů daní velmi blízko evropskému průměru. Pokud české daně brzdí rozvoj zdejšího podnikání, pak je to ani ne tak v důsledku sazeb, nýbrž spíš toho, že daňový systém se mění velmi často a mnohdy na poslední chvíli. Zejména u daně z příjmu fyzických osob coby jedné z hlavních daní je problém v základu: český stát na této dani vybírá poměrně málo, protože české mzdy jsou poměrně nízké. Výrazně se Česko vzdaluje evropskému průměru u daně z nemovitostí, u níž je v Česku nízká sazba i daňový základ,“ řekl Skořepa.
Dalším problémem českého odvodového systému je podle něj spousta daňových úlev. „Jde například o výrazné zvýhodnění OSVČ oproti zaměstnancům, o neúměrně vysoký limit pro osvobození od DPH nebo o neefektivní podporu sociálně slabých vrstev společnosti skrze snížené sazby DPH namísto lepšího využívání systému adresných sociálních dávek. Český stát má tedy prostor pro zvýšení svých daňových příjmů právě skrze rušení daňových úlev,“ řekl Skořepa s tím, že snad úplně nejvíc se nabízí ukončit osvobození tichého vína od spotřební daně. „Výnos by činil sice jen několik miliard korun ročně, nicméně tato výjimka má silný negativní význam z pohledu férovosti českého daňového systému,“ dodal Skořepa.