Horký zájem o těžbu ukrajinských nerostů. EU kontruje svou nabídkou pro Kyjev
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Evropská unie v pondělí nabídla Ukrajině vlastní dohodu o těžbě nerostů. Server Politico uvedl, že je oboustranně výhodná. Evropská nabídka přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump prohlásil, že Washington je blízko uzavření dohody s Kyjevem o právech na jeho rozsáhlé přírodní zdroje.
Evropský komisař pro prosperitu a průmyslovou strategii Stéphane Séjourné uvedl, že konkurenční návrh předložil ukrajinským představitelům, s nimiž se setkal v Kyjevě během návštěvy Evropské komise u příležitosti třetího výročí ruské invaze. „Jednadvacet z třiceti kritických materiálů, které Evropa potřebuje, může poskytnout Ukrajina v rámci oboustranně výhodného partnerství,“ řekl Séjourné podle agentury AFP a důrazně poznamenal, že přidaná hodnota, kterou Evropa nabízí, spočívá v tom, že nikdy nebude požadovat dohodu, která není výhodná pro obě strany.
Trump se vůči Ukrajině stále agresivněji uchyluje k právům na její nerostné bohatství a požaduje až 500 miliard dolarů jako kompenzaci za to, že Washington podpořil Kyjev při odrážení invaze Moskvy, píše Politico.
Do ostré debaty o ukrajinsko-americké dohodě vstoupil v minulých dnech i americký ministr financí Scott Bessent. Ten dohodu o ukrajinských nerostech a ekonomické spolupráci označil za velkou příležitost jak pro Ukrajinu, tak pro USA v budoucí poválečné rekonstrukci státu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zatím odmítl podepsat dva návrhy dohod navržené Trumpovou administrativou s tím, že podmínky - které podle deníku New York Times zahrnují, že se Kyjev vzdá nerostných surovin, příjmů z ropy a zemního plynu a navíc příjmů z přístavů a další infrastruktury ve výši 500 miliard dolarů - jsou příliš tvrdé. „Nepodepíšu to, co bude muset splácet deset generací Ukrajinců,“ řekl Zelenskyj na nedělní tiskové konferenci.
Trump však v pondělí trval na tom, že „konečná dohoda“ je „velmi blízko“ a že bude zahrnovat „vzácné zeminy a různé další věci“.
Ukrajina vlastní obrovská ložiska kritických prvků a minerálů, od lithia po titan, které jsou nezbytné pro výrobu moderních technologií a jsou velmi žádané v celosvětovém závodě o zdroje. Má také obrovské zásoby uhlí, ropy, plynu a uranu, ale většina z nich se nachází na územích pod ruskou kontrolou.