Unie státních zástupců vyzvala prezidenta, aby vetoval novelu zákona o platech
PLATY SOUDCŮ A VEŘEJNÝCH ČINITELŮ
Prezident Unie státních zástupců (USZ) Tomáš Foldyna vyzval prezidenta Petra Pavla, aby vetoval novelu zákona o zvyšování platů veřejných činitelů. Podle žalobců je norma v rozporu s nálezem Ústavního soudu a porušuje principy právního státu. O dopise, který prezident ÚSZ zaslal hlavě státu, unie informovala na síti X.
K vetu novely vyzvala prezidenta minulý týden Soudcovská unie, za protiústavní ji považuje i justiční grémium. Senát minulý týden přijetí novely umožnil, když k normě nepřijal žádné usnesení. Prezident tak normu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty.
Prezident USZ vyzval v dopise Pavla, aby nepřistoupil na porušování principů právního státu. Návrh snižující se zpětnou účinností platy státním zástupcům a soudcům je podle žalobců v rozporu s nálezem Ústavního soudu.
Novela má stanovit, že letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent, v dalších letech nejvýše o pět procent. Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento ve vazbě na verdikt Ústavního soudu, který zrušil loňské snížení platů soudců. Pětiprocentní omezení v příštích letech se na platy v justici vztahovat nemá.
O tom, že návrh zákona je protiústavní, je kromě USZ přesvědčeno i justiční grémium, složené z vrcholných představitelů soudů a soustavy státních zastupitelství. Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy napsal jménem grémia tento týden prezidentovi dopis, ve kterém mu navrhl obšírnější vysvětlení otázky soudcovských platů při osobním setkání.
SOUVISEJÍCÍ KOMENTÁŘ: Hledání rovnováhy
Justice kritizuje, že novela vůči soudcům pro letošní rok opakuje snížení platové hranice. "Ta situace je stejná, jako byla v loňském roce, kdy Ústavní soud potom v květnu konstatoval, že takový postup je protiústavní," uvedl Angyalossy. Ve shodě s předchozím vyjádřením Soudcovské unie navíc poukázal na retroaktivitu - tedy zpětnou účinnost - zákona.