Vláda se ve věci odstoupení od Mezinárodního trestního soudu bude řídit vůlí parlamentu
ODSTOUPENÍ OD ICC
Vláda Petra Fialy (ODS) se bude ve věci možného odstoupení Česka od Mezinárodního trestního soudu (ICC) řídit vůlí Parlamentu ČR. Pro Echo24 to potvrdil ředitel komunikace Úřadu vlády Václav Smolka. Podle informací redakce je v obou komorách zájem debatu o této věci vést, připraveno by mělo být již i usnesení.
Možnost odstoupit od ICC mimo jiné v souvislosti se zatykači na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta hovořil v České televizi poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Podle něj by se věcí vláda měla zabývat, pokud si to bude přát „jasná většina zákonodárců“. Debata se podle něj povede i v jiných státech. Šéf vládní komunikace Smolka nyní redakci sdělil, že „ve věci ICC se bude vláda řídit vůlí Parlamentu“.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pro Echo24 řekla, že rozhodnutí ICC ve věci představitelů Státu Izrael považuje za nešťastné a podle jejího názoru oslabuje jeho autoritu v jiných případech. „Odstoupení ČR od ICC však není v tuto chvíli zvažováno a nechci tedy v této věci cokoliv předjímat. Takový krok by neschvalovala vláda, nýbrž Poslanecká sněmovna a Senát ústavní většinou a rozhodla bych se během parlamentní diskuse,” uvedla Černochová.
Deník Echo24 už minulý týden informoval o tom, že minimálně ve sněmovně by se podpora mohla najít. Otevřenou podporu tomuto kroku vyjádřil šéf poslanců ODS Marek Benda. „Já jsem opakovaně v minulosti vystupoval proti naší ratifikaci ICC. Takže osobně bych byl zásadně pro. Současně si nemyslím, ze by dnes byla vůle v politické reprezentaci se otázkou ICC zabývat. Problém se pravděpodobně přesune na další volební období,“ řekl Benda.
ROZHOVOR: Německé platy nedoženeme nikdy, Evropu ničí Green Deal a drahé energie, říká Švihlíková
Že by se podpora nenašla, nemusí být nutně pravda. Hlasy by totiž mohl dodat nejsilnější klub opozičního hnutí ANO, které má k dispozici 71 poslanců. Podporu Pojarovu postoji vyjádřil pro Echo24 šéf ústavně-právního výboru a místopředseda klubu Radek Vondráček. „Postoj Tomáše Pojara považuji za rozumný, vzhledem k prokazatelnému zpolitizování ICC. Jistě o tom v ANO povedeme debatu a svůj názor zde sdělím. Ale moje první reakce byla úplně stejná a podobně smýšlející kolegové už mají připravené i usnesení, které doufám podpoří v parlamentu většina poslanců a senátorů,“ řekl redakci Vondráček.
Ruce by pro usnesení zřejmě zvedli i poslanci SPD. „Já osobně s tím problém nemám, ale žádný vládní návrh jsme zatím neviděli,“ řekl redakci šéf hnutí Tomio Okamura. Dodal, že nejlepší by „samozřejmě bylo, kdyby se ICC reformoval tak, aby nepostupoval tak politicky”.
Naopak proti by byli Piráti či lidovci, nikdo z představitelů hnutí STAN pak na dotaz redakce nereagoval.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Má Česko odstoupit od ICC? Podpora se najde v ODS, ANO či SPD. Už existuje i usnesení
V Senátu pak chce téma otevřít například šéf senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. „Určitě se o tom budu bavit s předsedou výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost (Pavlem Fischerem). Určitě by se to nejprve muselo projednat tam. A můj osobní názor – zcela jistě bych se té diskusi nebránil,“ řekl Nytra. Sám Fischer redakci sdělil, že odstoupení od ICC odmítá. Místopředseda výboru a senátor Róbert Šlachta (Přísaha) naopak uvedl, že chce téma na výboru i v Senátu také otevřít.
Šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS) pro Echo24 řekl, že by pro své vyjádření potřeboval znát rozbor a zdůvodněné stanovisko vlády. „Rozbor nemám a stanovisko neznám,“ řekl redakci Vystrčil.
Expert: Musí se notifikovat šéf OSN
Odborník na mezinárodní právo z Právnické fakulty UK Milan Lipovský pro Echo24 vysvětlil, že Mezinárodní trestní soud sám žádné pravomoci uvnitř smluvních stran nemá. „Na výkonu svých rozhodnutí, včetně zatýkacích rozkazů, závisí na provedení právě ze strany států – zejména smluvních stran. Pokud se ale stane, že smluvní strana neprovede tzv. žádost o spolupráci (například o zatčení a vydání osoby, proti které byl vydán zatýkací rozkaz), soud se k tomu může vyjádřit a věc předat k projednání Shromáždění smluvních stran ICC. Ale k žádnému fyzickému donucení ICC pravomoci sám nemá,“ řekl Lipovský.
Pokud ale jde o to, jaké má Římský statut Mezinárodního trestního soudu a rozhodnutí ICC účinky, pak je podle Lipovského třeba říct, že tato smlouva je na základě článku 10 Ústavy součástí vnitrostátního právního řádu ČR. „A také říká, že zatčení a vydání je povinností. Čili je pro orgány ČR povinné na jeho základě jednat,“ řekl Lipovský.
Odstoupit od Římského statutu podle něj možné je. „Jakkoliv by to podle mého názoru byl velmi špatný nápad, ať už máme na postup ICC v jednotlivých případech jakýkoliv názor. Provádí se to tak, že se notifikuje Generální tajemník OSN a za rok od takové notifikace je odstoupení platné," uvedl Lipovský.