Mezinárodní trestní soud s EU odsoudil Trumpovy sankce vůči tomuto soudu. Izrael je vítá
TRUMPOVY SANKCE
Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes odsoudil rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit sankce proti jeho činitelům, kteří se podílejí na vyšetřování Američanů či občanů spojeneckých zemí, jako je Izrael, a vyzval členské státy k jednotě. Podle předsedy Evropské rady Antónia Costy uvalení sankcí ohrožuje nezávislost haagského soudu. Izraelská diplomacie exekutivní příkaz, který Trump podepsal ve čtvrtek večer, naopak uvítala. Informují o tom agentury AFP a Reuters.
ICC v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters, vyzval „125 členských států, občanskou společnost a všechny národy světa, aby se jednotně postavily za spravedlnost a základní lidská práva“. Soud také pevně stojí za svými zaměstnanci, dodal.
„Uvalení sankcí na ICC ohrožuje nezávislost soudu a podkopává mezinárodní systém trestního soudnictví jako celek,“ uvedl na svém účtu na síti X předseda Evropské rady António Costa.
Nizozemsko, na jehož půdě soud sídlí, označilo Trumpovo rozhodnutí za „politováníhodné“. „Práce soudu je zásadní pro boj proti beztrestnosti,“ uvedl na síti X nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp.
Finanční a vízové sankce se mají z Trumpova nařízení týkat také rodinných příslušníků činitelů soudu. ICC je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidu. Nyní má podporu 125 zemí; například Spojené státy, Rusko Čína nebo Izrael však jeho jurisdikci neuznávají.
Loni soud pobouřil vedle Izraele také Spojené státy a některé další země, když vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. Oba jsou kvůli způsobu vedení války v Pásmu Gazy podezřelí ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar dnes uvedl, že Trumpovo nynější rozhodnutí uvalit sankce na činitele ICC „důrazně schvaluje“ a že činnost soudu je „nemorální“ a neopírá se o „žádný právní základ“. „ICC agresivně stíhá zvolené představitele Izraele, jediné demokracie na Blízkém východě. ICC nemá žádnou jurisdikci,“ tvrdí Saar na svém účtu na síti X s tím, že Izrael ani USA nejsou smluvními stranami Římského statutu, tedy členy ICC. Armády obou zemí podle Saarova názoru přísně dodržují mezinárodní právo.
K Trumpovu kroku se na Facebooku vyjádřil i maďarský ministr zahraničí Peter Szijjárto, podle nějž jsou sankce proti ICC „zcela pochopitelné“.