Ukrajinci tvrdí, že se jim podařilo sestřelit ruskou naváděnou pumu
VÁLKA NA UKRAJINÉ
Ukrajinští vojáci sestřelili ruskou naváděnou leteckou pumu (KAB). Informoval o tom dnes podle agentury Unian ukrajinský vojenský expert Andrij Capljenko s odvoláním na zdroje z obranných sil. Později sestřelení KAB potvrdila i ukrajinská armáda.
Podle Capljenka byla naváděná bomba sestřelena na předměstí Záporoží. "Podle předběžných údajů se jedná o experimentální zbraň," poznamenal Capljenko.
Vzdušné síly ozbrojených sil Ukrajiny později potvrdily sestřelení řízené pumy v Záporoží, ale zdůraznily, že se tak nestalo poprvé, jak tvrdí Capljenko. "Není to poprvé, co byl sestřelen takový typ pumy jako je KAB. Probíhá bojová činnost vůči různým cílům - raketám, dronů, i KAB. Protože KAB se používají v různých typech," poznamenal Jurij Ihnat, šéf komunikace Velitelství vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny. Zároveň zdůraznil, že čelit použití pum KAB Rusy vyžaduje komplexní přístup, nikoli pouze zacílení na samotnou střelu.
Rusové přesně naváděné pumy KAB-500 používají ve čtyřech různých variantách i podle způsobu navádění. Puma je uzpůsobena i k ničení betonových bunkrů nebo naopak k ničení plošných cílů. Je vypouštěna taktickým letectvem.
Ukrajinská armáda tedy zřejmě našla způsob, jak sestřelit řízené bomby. Tomu předcházelo dlouhé období hledání, protože použití tradičních prostředků protivzdušné obrany proti KAB není efektivní, řekl ve vysílání Rádia NV důstojník vzdušných sil Ukrajiny a expert Anatolij Chrapčinskyj. "Museli jsme hledat nová řešení. Tím se naši inženýři dlouhodobě zabývají a nabízejí různé možnosti protiopatření, jako jsou prostředky elektronického boje, což nám umožnilo snížit přesnost těchto zbraní," řekl s tím, že klíčovým problémem při zachycení jakékoli naváděné letecké pumy je nutnost vidět polohu projektilu v reálném čase.
"Prostředky ničení musí být schopny vizuálně detekovat cíl. Ostatně v tomto případě nebude fungovat ani radar, ani tepelné navádění. Proto bylo podle mého názoru navrženo komplexní řešení, které nám umožnilo vytvořit celostní přístup s využitím prostředků elektronického boje, ničení a detekce," dodal specialista Chrapčinskyj s tím, že se jedná výhradně o ukrajinský vývoj.