„Sorry, tohle fakt nejde.“ ODS píše eurokomisařům kvůli směrnici o kamnech
TOPENÍ V KAMNECH
Komise to se svým návrhem ke kamnům na dřevo přepískla a je potřeba dát jí to jasně najevo. Uvedl to europoslanec Ondřej Krutílek (ODS), který společně se svým kolegou Alexandrem Vondrou napsal dopis eurokomisařům, ve kterém vyzývají ke stažení prvotního návrhu týkajícího se právě omezení krbů a kamen, který vyvolal v Česku velkou vlnu reakcí. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) označil záměr za „naprostou blbost“.
Na problémy, které by současná podoba návrhu způsobila, jako první upozornil deník Echo24. Záměr vzbudil velkou politickou nevoli. „Komise to se svým návrhem ke kamnům na dřevo přepískla a je potřeba dát jí to jasně najevo. S kolegou Alexandrem Vondrou jsme připravili dopis třem komisařům, ve kterém je vyzýváme ke stažení současného návrhu. Zároveň sbíráme podpisy dalších europoslanců. Sorry jako, tohle fakt nejde,“ uvedl europoslanec Krutílek na síti X, kde zároveň zveřejnil znění dopisu adresovaný eurokomisaři pro průmyslovou strategii Stéphanovi Séjournému, komisaři pro energetiku Danu Jørgenseni a komisařce pro životní prostředí Jessice Roswallové.
V dopise europoslanci upozorňují na základní problémy, na které upozorňují také výrobci. Například se jedná o avizované nutné napojení kamen na elektřinu, což podle europoslanců popírá princip kamen jako nezávislého energetického zdroje. Kromě toho by se měly také radikálně snížit limity uhlíkových částic z 1500 miligramů na pouhých 500, což by vedlo k zásadnímu redesignu současné technologie a pro řadu výrobců by to mohlo být devastující, uvádí dále europoslanci v dopise.
ECHO PORADA: Češi jako největší moralizátoři Evropy, nebo jen šašci? Konec migračního snu a adorace diverzity
„S ohledem na vysokou důležitost tohoto problému vyzýváme Evropskou komisi, aby stáhla návrh obsahující tvrdé požadavky a zahájila otevřený a konstruktivní dialog se všemi zainteresovanými stranami,“ uvádí Krutílek s Vondrou.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) označil návrh za „neuvěřitelnou blbost“. „Jde zcela proti naší Surovinové strategii pro dřevo. Musíme těmto blbostem úředníků EK zabránit. Na vládě požádám kolegu ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, aby pozice byla v tomto zcela jasná,“ uvedl na síti X Výborný.
První místopředseda hnutí STAN Vlček uvedl, že českým cílem je, „aby evropská zelená politika odpovídala technologickému vývoji a neměla neúměrné dopady na peněženky českých domácností a firem. „V případě ekodesignu se jedná o první návrh, který bude dále projednáván a připomínkován. Budeme prosazovat, aby návrh prošel revizí a odpovídal reálným možnostem,“ uvedl Vlček.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Štěpána Hofmana (STAN) nehrozí, že by nová pravidla zasáhla zařízení, která jsou již nainstalovaná nebo aktuálně v prodeji. Týkat se budou pouze kotlů a topidel uvedených na trh po 1. červenci 2027.
„Česká republika obdržela oba návrhy od Evropské komise bez předchozí konzultace 24. ledna. První diskuze proběhne příští týden v Bruselu,“ řekl pro Echo24 Hofman. „Ministerstvo průmyslu a obchodu je jako gestor návrhů v intenzivním kontaktu jak se sektorem, tak s ostatními členskými státy, které sdílí naše obavy z negativních dopadů,“ dodal s tím, že výhrady už deklarovali například Slováci. „O návrzích budou rozhodovat členské státy hlasováním prosté většiny a finální podobu těchto předpisů tak máme plně v rukou.“ Se zásadním zpřísněním pravidel nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Evropská komise přestřelila. Návrh nových pravidel pro krby a kamna odmítají i jiné státy, ve hře je revize
Vláda se podle opozičního hnutí ANO musí od případných nových emisních požadavků pro kotle a kamna kategoricky distancovat. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl stínový premiér Karel Havlíček. Podle něj by nová kamna či krby musely být připojeny k elektrické síti kvůli regulaci spalování. Znamenat to bude nárůst cen o 50 až 100 procent, týkat se to bude zhruba 90 000 zákazníků ročně, uvedl. Současně by se podle bývalého ministra průmyslu a obchodu ztratila výsada energetické nezávislosti. „Okamžitě by to přineslo problémy zejména menším a středním firmám, které jsou v oblasti aktivní,“ dodal.
Mluvčí Evropské komise Václav Lebeda se k obsahu připravovaného návrhu nechtěl vyjadřovat. Předpokládá však, že legislativa před finálním schválením projde ještě úpravami na základě připomínek členských států i výrobců.
„V tuto chvíli ještě není na stole formální návrh Evropské komise. Členské státy budou o revizi technických parametrů uvádění nových výrobků na trh, takzvaném ekodesignu, teprve diskutovat. Evropská komise za tímto účelem připravila pracovní vstup, ke kterému proběhne úvodní diskuse na technické úrovni 12. února. Celý proces trvá několik měsíců. Do přípravy návrhu se promítnou mimo jiné připomínky výrobců a spotřebitelů. Ke konečnému znění je tedy ještě hodně daleko,“ řekl redakci mluvčí Komise.
Unijní exekutiva má podle mluvčí EK Anny-Kaisy Itkonenové v plánu prostudovat veškeré návrhy a chce se zejména vyhnout negativnímu dopadu na spotřebitele. Čeští výrobci v uplynulých dnech uváděli, že nové emisní a technické požadavky EK ohrožují trh. Návrh by podle nich vyřadil až 90 procent produktů na současném trhu, další by pak výrazně zdražil.