Nároky EK by plnilo jen 10 % vyrobených krbů a kamen, mohly by i 2x zdražit. Nepřijatelné, říká MPO
PRAVIDLA PRO KRBY A KAMNA
Prvotnímu návrhu Evropské komise, který se týkal zpřísnění pravidel pro krby a kamna, by odpovídalo jen kolem 10 % výrobků na trhu a hrozilo by jejich zdražení i na dvojnásobek. Pro Echo24 to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman (STAN). Uvedená data vychází z analýzy, kterou si nechalo MPO zpracovat. Podle Hofmana je taková varianta z pohledu ministerstva naprosto nepřijatelná, což také Komisi znovu sdělili na středečním jednání.
V minulém týdnu deník Echo24 informoval o tom, že Evropská komise plánuje zpřísnění pravidel pro krby, které by podle expertů vedlo k výraznému zhoršení podmínek pro výrobce i uživatele těchto zařízení. Zařízení by mimo jiné musela být nově připojená k elektrické síti a ztratila by tak výsadu energetické nezávislosti, kritizovala návrh například Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD). Evropská komise nicméně první projednávání, které bylo plánováno na tento týden, odložila – právě a ohledem na ostré reakce v některých státech.
Náměstek na MPO Štěpán Hofman redakci řekl, že v Bruselu už v pondělí na společném jednání vyjádřili představitelé MPO zástupcům Evropské komise své znepokojení ohledně tohoto návrhu. „Především co se týče možných cenových dopadů na obyvatele. Podle analýzy, kterou jsme na ministerstvu vypracovali, by prvotnímu návrhu Komise odpovídalo jen kolem 10 % výrobků na trhu a hrozilo by jejich zdražení i na dvojnásobek, což je za nás naprosto nepřijatelné,“ uvedl Hofman. Ve středu MPO jednalo se zástupci Evropské komise znovu a své připomínky jim opět sdělilo.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Echo Porada číslo 100 už dnes večer ve 20:00 živě. Můžete pokládat dotazy
„V současnosti probíhají ještě další jednání, kdy kolegové v Bruselu bilaterálně o těchto argumentech diskutují. Nejen u krbů a kamen, ale i u automobilového průmyslu tak ukazujeme, že je ministerstvo průmyslu a obchodu na evropské půdě aktivní a nebojí se prosazovat zájmy českých obyvatel i firem,“ dodal Hofman.
EK tento týden novinářům sdělila, že stav přípravy nového znění směrnice Ecodesign je ve velmi brzkém stavu přípravy, počítá se ještě s mnoha koly debat, ať už s výrobci, členskými státy, ale také uvnitř evropských institucí. Žádné rozhodnutí dosud nepadlo a EK dodává, že jakékoliv opatření se bude týkat pouze nových produktů, nikoliv těch stávajících. Nutnost řešit emise, které krby a kamna produkují, ale EK nadále obhajuje i s ohledem na to, jak výrazně podle ní biomasa přispívá ke znečišťování ovzduší.
Experti z EK v souvislosti s povinným napojováním na elektřinu uvádějí, že tyto technologie již existují, například u peletových kamen je to již zcela běžná věc, řada moderních krbů již také podobné napojení má. Ne každý výrobce by tak podle EK musel vymýšlet vlastní řešení, což by ušetřilo náklady. Podle EK by se mohla tato změna projevit na koncové ceně na úrovni nižších stovek eur, ale zároveň by tato cena by s ohledem na zvyšující se konkurenci mohla časem zase klesnout.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Další skandál v Bruselu? EU poslala před volbami několika mediálním domům 132 milionů eur
Problémem je zatím testování množství produkovaných emisí, respektive to, jak požadavky na omezení znečišťování nastavit. Právě testovací řešení je jedna z oblastí, která se musí podle EK ještě vyřešit s výrobci, aby nebylo příliš drahé a reflektovalo reálně produkované emise. Všechny produkty by zároveň musely být připravené i na to, pokud člověk například žije v obydlí bez elektřiny nebo na případy blackoutu, pro které jsou už i stávající zařízení často vybavena bateriemi.
Nové datum prvního jednání k novému znění směrnice ještě naplánováno není, nyní se chystají spíše bilaterální schůzky. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Štěpána Hofmana (STAN) skutečně nehrozí, že by nová pravidla zasáhla zařízení, která jsou již nainstalovaná nebo aktuálně v prodeji. Týkat se budou pouze kotlů a topidel uvedených na trh po 1. červenci 2027.