Vláda ustoupí ze snížení odvodů pro zaměstnavatele
STÁTNÍ ROZPOČET
Vláda Petra Fialy (ODS) ustoupí v rámci snahy o konsolidaci veřejných financí ze záměru, který uváděla ve svém programovém prohlášení, tedy snížit sociální odvody pro zaměstnavatele o dva procentní body. Stav veřejných financí toto opatření nedovoluje, uvedlo pro Echo24 ministerstvo financí. Kompletní konsolidační balíček vláda představí během jara. Ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Fiala ve čtvrtek řekli, že cílem je nezvednout celkovou daňovou zátěž.
Ministerstvo financi pro Echo24 uvedlo, že v tuto chvíli se finalizují jednání pracovních skupin složených ze zástupců stran vládní koalice, které se zabývají doporučeními ke konsolidaci veřejných financí ze strany expertů z NERV. „Výsledným materiálem z těchto pracovních skupin se poté bude zabývat politické vedení koaličních stran. Až budou tato jednání skončí, budou v průběhu jara konkrétní parametry konsolidačního balíčku představeny,“ uvedla pro Echo24 mluvčí MF Gabriela Krušinová.
Následný legislativní proces poté proběhne tak, aby se výsledná opatření s pozitivním dopadem na strukturální saldo ve výši nejméně 70 miliard korun promítla již do návrhu státního rozpočtu pro rok 2024, tedy byla účinná k 1. lednu 2024. Stanjura opakovaně uvádí, že k představení balíčku veřejnosti by mělo dojít na přelomu dubna a května. Daňová opatření navazují mimo jiné na revizi programového prohlášení.
„Za MF předpokládáme, že tyto dva dokumenty (daňový balíček a revize programového prohlášení) nebudou časově propojeny, neboť aktualizovaná verze programového prohlášení by měla být hotova již zhruba do měsíce,“ uvedla Krušinová. „Po věcné stránce v něm nicméně bude zohledněno chystané konsolidační úsilí vlády, a to například očekávaným ustoupením od původního plánu snížit platbu na sociální pojištění pro zaměstnavatele o dva procentní body, pokud to dovolí stav veřejných financí,“ dodala Krušinová. Vláda ve svém prohlášení o tomto opatření mluvila v sekci podpory zaměstnanců a podnikání, mělo s němu ale přistoupit za předpokladu „konsolidovaných a dlouhodobě udržitelných veřejných financí“.
„Šlo by nicméně o desítky miliard v neprospěch státního rozpočtu, respektive důchodového systému, což v tuto chvíli bohužel není možné. Obecně platí, že aktualizované programové prohlášení vlády rozhodně nemá být novým dokumentem, pouze se provedou úpravy v malém rozsahu,“ řekla deníku Echo24 Krušinová.
Na odvodech živnostníků shoda není, říká Fiala
Vláda chce podle čtvrtečního společného vyjádření Stanjury a Fialy upravit daně, ale přitom nezvyšovat celkové daňové zatížení, upravit důchodový systém nebo snížit počet státních zaměstnanců. Oba zdůraznili, že žádné rozhodnutí o konkrétních úsporných opatřeních zatím vládní koalice neschválila, proto je ani nechtěli komentovat. Ve středu premiér na dotaz deníku Echo24 řekl, že jeho vláda je ráda za veřejnou debatu, která se o různých opatřeních, která do veřejného prostoru unikají, vede, ale že zatím žádný z diskutovaných opatření není finálním návrhem ministerstva financí či vlády.
Fiala ve čtvrtek po bilanční návštěvě MF řekl, že zatím není ani shoda na možném zvýšení sociálních odvodů živnostníků. Podle něj je třeba v obecné rovině nad výší odvodů uvažovat, mimo jiné kvůli výši důchodů pro živnostníky. „Zvažovat nějakou úpravu je namístě. Jestli se pro ni rozhodneme a v jaké výši, je otázka budoucnosti,“ řekl premiér. Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárka Jelínková (KDU-ČSL) České televizi řekla, že na zvýšení odvodu v koalici shoda je. Proti tomu se ale ohradil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Stanjura řekl, že ke snížení schodku by mělo pomoci i rušení daňových výjimek. Ministerstvo financí podle něj navrhuje zhruba desítku opatření v této oblasti, konkrétní být nechtěl. U každé výjimky se podle něj posuzuje, jaký by byl dopad jejího zrušení na státní rozpočet a kolik poplatníků ji využívá. „Pokud to jsou nižší tisíce poplatníků, můžeme si odpovědět, že je výjimka zbytečná,“ řekl.
Stanjura už dříve uvedl, že ekonomičtí experti vládních stran řeší možné úspory založené na návrzích NERV. V médiích se objevovaly informace o možném prodloužení věku odchodu do důchodu, zvýšení některých daní nebo zrušení státní podpory stavebního spoření.