Nečekaná schůzka. Havlíček velvyslanci Ukrajiny slíbil podporu hnutí ANO
NEČEKANÉ SETKÁNÍ
Místopředseda hnutí ANO a sněmovny Karel Havlíček se v pondělí setkal s ukrajinským velvyslancem Vasylem Zvaryčem a poněkud překvapivě slíbil pokračující podporu svého hnutí Ukrajině. Navzdory tomu, že ANO a jeho předseda Andrej Babiš v minulosti často měnili svůj postoj k podpoře Kyjeva a mnohdy Ukrajinu kritizovali. „Pan velvyslanec poděkoval hnutí ANO za podporu Ukrajiny. Potvrdil jsem, že s ní může počítat i nadále. Současně jsem vyjádřil přání brzkého ukončení konfliktu,“ uvedl Havlíček.
Tématem jednání byla podle Havlíčka nejen vojenská a humanitární pomoc, ale i budoucí obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi. Havlíček zmínil, že se věnovali také otázkám obnovy Ukrajiny po válce.
Následně se vyjářil i ukrajinský velvyslanec. „Ukrajina a Česká republika sdílejí mnoho společných zájmů. Vzájemný obchod roste, v 2024 téměř 3 miliard dolarů. Posílení vztahů prospívá našim národům i celé Evropě. Děkuji místopředsedovi sněmovny Karlu Havlíčkovi za setkání a přátelský rozhovor o nadstranické podpoře Ukrajiny a odsouzení ruské agrese,“ napsal Zvaryč.
Velmi přátelské setkání s ukrajinským velvyslancem Vasylem Zvaryčem, který poděkoval hnutí ANO za podporu Ukrajiny. Potvrdil jsem, že s ní může počítat i nadále. Současně jsem vyjádřil přání brzkého ukončení konfliktu. Řešili jsme i obchodní spolupráci, nejen při obnově Ukrajiny. pic.twitter.com/IXnagEOhfY
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) January 6, 2025
Kontrast k postojům Andreje Babiše
Havlíčkova slova působí překvapivě zejména v kontextu nedávných výroků předsedy ANO Andreje Babiše. Ten se v minulosti nejednou vyjádřil kriticky nejen k české vládní pomoci Ukrajině, ale i k samotnému konfliktu. Například českou muniční iniciativu pro Ukrajinu označil za „trapnou“ a zpochybnil původ munice. „Tohle je ukrajinský premiér, který chodí po celém světě a lobbuje za Ukrajinu. A co je vrchol, že do toho zamontoval náš státní znak, který je u té munice. Podivné munice, kterou shánějí nějací obchodníci se smrtí po celém světě,“ prohlásil o Fialovi a muniční iniciativě.
Babiš také v minulosti lavíroval ve své podpoře Ukrajiny. Zatímco na počátku konfliktu se ANO stavělo jasně proti ruské agresi, postupem času rétorika předsedy hnutí nabrala odlišný tón. Ve snaze oslovit voliče nespokojené s ekonomickými dopady války často kritizoval vládu za „přehnanou proukrajinskou orientaci“. Například během prezidentské kampaně používal billboardy s heslem „Nezavleču Česko do války“, což mu vyneslo obvinění ze šíření strachu.
„Začněme mluvit o míru. Nikdo nechce válku,“ zněla jeho slova. Babiš také prosazoval, aby sněmovna jednala o výzvě prezidentovi Petru Pavlovi a premiérovi Petru Fialovi k uspořádání mírové konference o Ukrajině. Nakonec neuspěl, pro jeho návrh hlasovali jen poslanci ANO a SPD.
Také kvůli tomu čelil kritice za billboardy s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš.“ Kritici mu vyčítali, že straší voliče. Babiš přiznal, že se text nepovedl, a slíbil, že ho změní. Na billboardech se pak objevily nové plakáty s nápisem „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“.
Dvě tváře ANO
Havlíčkovo setkání a jeho slova o pokračující podpoře Ukrajině tak působí jako snaha zmírnit dojem, že ANO svou pozici vůči Kyjevu oslabuje. Setkání se odehrálo krátce poté, co Andrej Babiš opakovaně zpochybnil českou muniční iniciativu a kritizoval roli premiéra Petra Fialy v pomoci Ukrajině. Havlíček však ukázal vstřícnější přístup a zdůraznil důležitost budoucí spolupráce s Ukrajinou.
Tento rozdíl v přístupu může naznačovat určité pnutí uvnitř vedení hnutí ANO. Zatímco Babiš směřuje svou rétoriku k voličům, kteří žádají mírové řešení a méně angažovanosti na straně Ukrajiny, Havlíček oslovuje část elektorátu, jež podporu Ukrajině nadále vnímá jako správnou a nutnou.