„Vybral jsem si rychlou smrt.“ HIV pozitivní Rusové bojují na Ukrajině za příslib léků
VOJÁCI S HIV
Asi pětina ruských vězňů vyslaných do bojů na Ukrajině je HIV pozitivní. Několik zajatých ruských vojáků uvedlo, že jim Moskva slíbila, že za své zapojení ve „speciální vojenské operaci“ dostanou antivirotika, díky kterým budou méně náchylní na další nemoce v důsledku oslabeného imunitního systému. S odkazem na The New York Times (NYT) o tom informuje server Business Insider.
Jeden ze zajatých, sedmatřicetiletý Timur, pro NYT uvedl, že nabídku Kremlu přijal, protože ho ruský vězeňský systém připravil o všechny zásoby účinných léků, které potřeboval k přežití. Ve vězení mu měly být nasazeny léky proti HIV, o kterých se obával, že jsou neúčinné a že kvůli této léčbě nepřežije celý svůj výkon trestu. Jelikož se obával ruské odplaty, odmítl NYT uvést své příjmení.
Nabídka podle Timura zněla jasně – šest měsíců bojů za wagnerovce výměnou za milost a příslib dodávek antivirotik. „Pochopil jsem, že mě čeká buď rychlá, nebo pomalá smrt. Vybral jsem si rychlou smrt,“ uvedl ruský zajatec.
Antivirová léčba sice HIV nevyléčí, ale dokáže snížit virovou zátěž, takže jsou lidé méně náchylní k nemocem způsobeným oslabením imunitního systému.
Timur není jediný
Stejný osud přijal i HIV pozitivní Ruslan, který se k žoldnéřské skupině přidal také během loňského prosince, a to ve chvíli, kdy mu uplynul první rok z celkově jedenáctiletého trestu za prodej drog.
Ruslan uvedl, že se v té době obával o svůj život, protože léky, které dostával v trestanecké kolonii, nepotlačovaly jeho virovou zátěž HIV. Loni byl podle listu NYT upoután na lůžko se zápalem plic a později onemocněl během výcvikového tábora wagnerovy skupiny.
Dle jeho slov očekával, že v důsledku neúčinné léčby ve vězení na nemoc zemře, takže byl nakonec „vděčný“, když dostal nabídku bojovat výměnou za léky.
Wagnerova skupina
Skupina wagnerovců je hlavní proruskou silou, která v současné době bojuje o dobytí ukrajinského města Bachmut. Bitvu o toto město americký generál Mark Milley, předseda sboru náčelníků štábů, označil za „jatka“ pro ruské síly.
John Kirby, koordinátor strategické komunikace Rady pro národní bezpečnost v Bílém domě, na únorové tiskové konferenci uvedl, že skupina se svými odsouzenými rekruty zachází jako s „potravou pro děla“.