Unikly přísně tajné plány NATO o ukrajinské protiofenzívě
UNIKLÝ PLÁN UKRAJINSKÉ PROTIOFENZÍVY
Tajné plány NATO na vybavení ukrajinské armády před plánovanou jarní protiofenzívou unikly na sociální sítě Twitter a Telegram. Odhalily například harmonogramy dodávek zbraní, počty ukrajinských vojáků nebo potřebné vojenské vybavení pro zahájení protiofenzívy. S odkazem na vysoce postavené představitele Bidenovy administrativy o tom informuje deník The New York Times.
Pentagon se nejprve snažil dosáhnout jejich odstranění, ale do čtvrtečního večera se jim to nepodařilo. „Jsme si vědomi zpráv o příspěvcích na sociálních sítích a ministerstvo tuto záležitost přezkoumává,“ uvedla Sabrina Singhová, zástupkyně tiskového mluvčí Pentagonu. Washington zahájil vyšetřování ve snaze zjistit, kdo za takto velkým únikem mohl stát.
Vojenští analytici, kteří se s dokumenty seznámili, uvedli, že některé informace v dokumentech byly zřejmě upraveny oproti původnímu znění, čímž například nadhodnocovaly americké odhady počtu mrtvých Ukrajinců ve válce, a naopak podhodnoceny odhady padlých ruských vojáků.
Tyto úpravy by mohly ukazovat na snahu Moskvy o dezinformaci, uvedli analytici. Ale odhalení v původních dokumentech, které se objevují jako fotografie grafů předpokládaných dodávek zbraní, počtů vojáků a praporů a dalších plánů, představuje významné pochybení amerických zpravodajských služeb ve snaze pomoci Ukrajině.
Dokumenty však neobsahují konkrétní bojové plány, jako je například jak, kdy a kde hodlá Ukrajina zahájit protiofenzívu, ke které podle amerických představitelů pravděpodobně dojde během května. A protože jsou dokumenty staré pět týdnů, ukazují pouze časovou predikci protiofenzívy a ukrajinský pohled na to, co by ukrajinské jednotky mohly k tažení potřebovat, a to k 1. březnu.
Zkušenému oku ruského generála nebo zpravodajského analytika však dokumenty nepochybně nabízejí mnoho zajímavých poznatků a vodítek. Dokumenty se například zmiňují o míře výdajů na salvové raketomety HIMARS, které mohou na dálku útočit na cíle, jako jsou muniční sklady, infrastruktura a místa koncentrace vojáků. Pentagon veřejně neuvedl, jak rychle ukrajinští vojáci munici HIMARS používají; uniklé dokumenty toto ovšem prozrazují.
Analytici v pátek uvedli, že může být obtížné posoudit dopad zveřejnění dokumentů na frontové boje nyní a v nadcházejících měsících. Nedávná ofenzíva samotného Ruska se na východě Ukrajiny potýkala s problémy a západní analytici diskutují o tom, zda je ruská armáda poté, co utrpěla ztráty, schopna zorganizovat další nebo odolat ukrajinskému protiútoku.
Upravené dokumenty
Analytici varovali, že dokumenty sdílené ruskými zdroji mohou být selektivně upraveny tak, aby prezentovaly dezinformace Kremlu. „Ať už jsou tyto dokumenty autentické, nebo ne, lidé by si měli dávat pozor na cokoli, co zveřejní ruské zdroje,“ řekl Michael Kofman, ředitel ruských studií ve výzkumném institutu CNA v Arlingtonu ve americkém státě Virginia.
Na jednom z dokumentů se například uvádí, že bylo zabito 16 000 až 17 500 ruských vojáků, zatímco na Ukrajině zahynulo až 71 500 vojáků. Pentagon a další analytici odhadují, že Rusko utrpělo mnohem více ztrát, blížících se 200 000 zabitých a zraněných, zatímco Ukrajina měla kolem 100 000 zabitých a zraněných.
Analytici nicméně uvedli, že některé části dokumentů se zdají být autentické a poskytnou Rusku cenné informace, jako jsou harmonogramy dodávek zbraní, počty ukrajinských vojáků a další vojenské podrobnosti.
Dokument označený jako „přísně tajný“ nabízí „Stav konfliktu k 1. březnu“. Toho dne byli ukrajinští představitelé ve Weisbadenu v Německu na zasedání válečných her a o den později navštívili zasedání generál Mark A. Milley, předseda sboru náčelníků štábů, a generál Christopher Cavoli, vrchní spojenecký velitel pro Evropu.
Další dokument obsahuje sloupce se seznamem ukrajinských jednotek, vybavení a výcviku s rozvrhem na leden až duben. Obsahuje také přehled 12 bojových brigád, přičemž devět z nich vycvičí a vyzbrojí Spojené státy společně s dalšími spojenci NATO. Z těchto devíti brigád má být podle dokumentů šest připraveno do 31. března a zbytek do 30. dubna. Jedna ukrajinská brigáda má asi 4 000 až 5 000 vojáků, uvedli analytici.
V dokumentu se uvádí, že časy dodávek vybavení ovlivní výcvik a připravenost, aby byl dodržen časový plán. Celkové vybavení potřebné pro devět brigád podle dokumentu představuje více než 250 tanků a více než 350 mechanizovaných vozidel.
Úspěch ruských zpravodajských služeb
Skutečnost, že dokumenty mohly být zveřejněny na široce rozšířeném kanálu sociálních médií a pravděpodobně se dostaly do rukou ruských představitelů, je pro Moskvu velkým úspěchem v době, kdy se zdálo, že Rusko zaostává za Spojenými státy ve shromažďování zpravodajských informací na Ukrajině.
Únik informací je prvním průlomem ruských zpravodajských služeb, který byl zveřejněn od začátku války. Po celou dobu ruské invaze na Ukrajinu poskytovaly Spojené státy Kyjevu informace o velitelských stanovištích, muničních skladech a dalších klíčových uzlech v ruských vojenských liniích. Takové zpravodajské informace v reálném čase umožnily Ukrajincům zaměřit se na ruské síly, zabít vysoce postavené generály a donutit Rusko přesunout muniční sklady od frontové linie.
Váhání Ukrajinců
Na počátku války však ukrajinští představitelé váhali se sdílením svých bojových plánů se Spojenými státy, protože se obávali úniku informací, uvedli američtí a evropští představitelé. Ještě loni v létě američtí zpravodajci tvrdili, že často lépe rozuměli vojenským plánům Ruska než Ukrajiny.
Ukrajinci se obávali, že sdílení jejich operačních plánů by také mohlo poukázat na slabiny a odradit od další americké podpory, a proto je pečlivě střežili, i když americké zpravodajské služby shromažďovaly přesné údaje o tom, co Kreml nařizuje a co ruští velitelé plánují.
Výměna zpravodajských informací mezi Ukrajinou a Spojenými státy se loni na podzim značně uvolnila a obě země úzce spolupracovaly na variantách ukrajinské ofenzívy.
Únik zpravodajských informací tohoto druhu, zveřejněný na sociálních sítích a dostupný po celém světě, však sdílení zpravodajských informací mezi Ukrajinou a Spojenými státy jistě poškodí.