„Vzali jsme na sebe roli špinavce.“ Ekonom Sklenář hodnotí vládu Babiše, Fialy i ČNB

HLAVNÍ EKONOM J&T

„Vzali jsme na sebe roli špinavce.“ Ekonom Sklenář hodnotí vládu Babiše, Fialy i ČNBROZHOVOR
"Veřejnost byla připravena na výraznější rozpočtové změny. On je to tedy asi mezinárodní jev, ta nepřipravenost razantně vládnout. Podívejte se na Británii. Četl jsem tuhle ve Financial Times hezkou poznámku, že nová labouristická vláda měla připravený program, jak vyhrát volby, ale ne, jak vládnout." Foto: Tomáš Novák
2
Týdeník
Daniel Kaiser
Sdílet:

Do popředí české veřejné debaty se vrací ekonomika. Návrh státního rozpočtu na příští rok v sobě ukrývá schodek 230 miliard korun, kumulovaný oficiální schodek vlády pětikoalice tak na konci jejího mandátu dosáhne 1,13 bilionu korun. Rozpočet je takzvaně prorůstový v situaci mírného oživování ekonomiky (například v druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 0,6 procenta), zato průmysl i stavebnictví v podobném objemu padají.

To, že rozpočet je poslední, znamená, že Fialově vládě už ekonomové mohou vystavit konečné vysvědčení. Ale s ekonomem J&T Banky Petrem Sklenářem probíráme i to, do jaké míry mohla pětikoalice v rozbouřených vodách Evropy a mezinárodních vztahů určovat kurz plavby.

Jak na vás působí rozpočet pro rok 2025 a jeho schodek ? Je adekvátní situaci, nebo neodůvodněně vysoký?

Na jednu stranu je rozpočet, řečeno s Jaroslavem Haškem, mírný pokrok v mezích zákona, neboli veřejné finance se pomalu zlepšují, aspoň byla zastavena negativní tendence. Dobré, a tato pochvala jde jak za současnou, tak i za předchozí vládou, je i pokračování investic. Hlavně se nezastavil tok peněz do dopravní infrastruktury. Když ta se dobuduje, může to pomoct české ekonomice. Jasně že není všespásné vylít krajinu betonem, ale tady se doplňuje stávající dálniční síť tak, aby byla funkční a aby celek dával nějaký smysl. Může nám pomoci s ekonomickým rozvojem. Každopádně dálnice jsou lepší než navyšovat spotřebu třeba přibíráním státních zaměstnanců, kterým pak ještě budeme zvyšovat příjmy.

Je tohle příznivý kontrast oproti Nečasově vládě před deseti dvanácti lety, která v rámci šetření seškrtala i rozdělané projekty dálnic?

Ano, chápu to jako poučení z minulého vývoje. Nečasova vláda svého času jednoznačně stabilizovala veřejné finance a poslala je na trajektorii, z níž pak těžily další vlády. Za Sobotky a Babiše byl rozpočet v přebytku, aniž by oni něco dělali. Řekněme, že v roce 2017 sklízeli, co v roce 2012 zasel Nečas s Kalouskem. Ale současně jejich šetření bylo někde až zbytečné, třeba právě v zastavení rozvoje dopravní infrastruktury. To se Fialova vláda snaží neopakovat. Za nich se míra zadlužování stabilizovala. Ale zas nevidím, že by ten trend chtěli nebo uměli zvrátit.

Petr Sklenář (1977) se narodil v Ivančicích. Po studiích národního hospodářství na Masarykově univerzitě v Brně působil na institutu CERGE-EI v Praze. Od roku 2011 pracuje v J&T Bance, dnes jako hlavní ekonom. Jeho hlavním úkolem jsou makroekonomické analýzy. Ženatý, tři děti.

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články