Japonská síť restaurací na požádání fackovala zákazníky. Po stížnosti musela službu ukončit
JAPONSKÉ POHOSTINSTVÍ
Japonská síť hospod musela ukončit fackovací službu pro zákazníky poté, co si jeden z nich stěžoval, že při fackování utrpěl zranění. Řetězec Yotteba, známý cenově dostupným pivem a kuřecími křidélky, dříve umožňoval zákazníkům dostat od servírky za 500 jenů (78 korun) facku známou pod pojmem binta. Za dalších 100 jenů (15 korun) si hosté mohli vybrat preferovanou zaměstnankyni, která jim ránu uštědří. Napsal o tom web Independent.
„Praktikovali jsme to v našich restauracích přes dva roky, ale nemysleli jsme si, že by to bylo nějak populární,“ uvedl mluvčí řetězce Yotteba. Mluvčí potvrdil, že fackovací služba byla ukončena před dvěma měsíci poté, co si jeden ze zákazníků řetězci stěžoval, že byl zraněn. Představitel Yotteby však odmítl poskytnout bližší informace.
Služba v síti tradičních hospůdek zvaných izakaja byla původně zamýšlená jako trik, který měl hostům pomoci vystřízlivět. Na sociálních sítích se objevila videa, na nichž pobavení diváci tleskali návštěvníkům, kteří úder ustáli.
PODCAST: Zdraví nevzniká v nemocnicích, potenciál hledejme v sobě, společnost se o nás nepostará
I když služba v hospodách Yotteba skončila, nebyla v Japonsku první svého druhu. V roce 2012 se řetězec hospod Shachihoko-ya ve městě Nagoja proslavil podobnou službou nazvanou facka od dámy z Nagoji. Videa z těchto podniků se nedávno objevila na sociálních sítích a měla tisíce zhlédnutí a komentářů. Na záběrech někteří zákazníci po obdržení facky děkují servírkám. Jiní službu vnímali jako součást svérázného kouzla restaurace, píše Independent. Velká pozornost přiměla společnost Shachihoko-ya vydat prohlášení s vysvětlením, že službu již roky neposkytuje.
Výraz pro facku binta pochází z prefektury Kagošima na jihu Japonska, kde byl v místním dialektu původně označením pro hlavu. Během období Meidži v letech 1868 až 1912 začal být spojován s fackováním. Policisté totiž pachatele trestali prudkou ránou do hlavy.
ECHO SALON: Notre Dame opět září. „Měli to nechat ohořelé jako symbol doby.“ Kunsthistorici o katedrále