Skončila agentura pro sledování dezinformací, v USA jí utnuli financování
SLEDOVÁNÍ DEZINFORMACÍ
Americká vládní agentura zaměřená na sledování zahraničních dezinformací ukončila svou činnost. Ministerstvo zahraničí Spojených států v úterý potvrdilo, že činnost Global Engagement Center (GEC) byla ukončena poté, co Kongres neprodloužil jeho financování. Tento krok přichází po letech kritiky ze strany republikánských zákonodárců. Informovala o tom agentura AFP.
GEC, založené v roce 2016, ukončilo svou činnost v pondělí. „Ministerstvo zahraničí konzultovalo s Kongresem další kroky,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo v souvislosti s otázkami týkajícími se budoucnosti zaměstnanců a projektů centra. Na webu GEC stojí, že k ukončení činnosti došlo 23. prosince.
GEC mělo roční rozpočet 61 milionů dolarů a zaměstnávalo přibližně 120 lidí. Jeho uzavření znamená, že ministerstvo zahraničí poprvé po osmi letech nebude mít specializované oddělení pro sledování a boj proti dezinformacím vedeným zahraničními rivaly. Prodloužení financování centra bylo vyškrtnuto z finální podoby federálního rozpočtového zákona, který byl minulý týden schválen Kongresem. GEC čelilo dlouhodobé kritice republikánských zákonodárců, kteří jej obviňovali z cenzury a sledování Američanů.
Agentura se stala terčem kritiky také ze strany Elona Muska, který v roce 2023 označil GEC za „nejhoršího pachatele vládní cenzury a manipulace s médii“ a prohlásil jej za „hrozbu pro demokracii.“ Musk je poradcem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který má v lednu nastoupit zpět do Bílého domu.
Navzdory kritice obhajovali představitelé GEC význam své práce v boji proti zahraniční propagandě. Podle zprávy GEC z loňského roku Čína investuje miliardy dolarů do šíření dezinformací po celém světě, což může vést k „dramatickému omezení svobody projevu“ na globální úrovni.