„Mise byla splněna.“ Izrael provedl odvetu. Sto stíhaček útočilo na Írán
ÚTOK NA ÍRÁN
Izraelská armáda uvedla, že v noci na dnešek provedla útoky na vojenské cíle v Íránu. Íránskou metropolí opakovaně zněly výbuchy. Izraelský útok se v posledních dnech očekával, neboť Izrael sliboval odvetu za rozsáhlý íránský útok na Izrael z 1. října. Také Írán prohlásil, že na současný útok odpoví. Do operace "Dny pokání", jak Izrael svůj útok nazval, se zapojilo sto nadzvukových letounů, operace, která probíhala ve třech vlnách, skončila v 5:45 izraelského času. (4:45 CEST). Íránská agentura Tasim uvedla, že při útoku zemřeli dva íránští vojáci.
Podle íránské státní televize zaznělo Teheránem v první vlně útoku nejméně šest výbuchů a aktivní zde byla také protivzdušná obrana. Ve druhé vlně hlásila íránská média čtyři exploze ve východní části metropole, uvedla agentura Reuters. Podle agentury DPA nastala jedna z explozí přímo v centru Teheránu, svědci hovořili o ohlušující ráně.
"Odvetný úder byl dokončen a mise byla splněna," oznámila izraelská armáda.
'In response to months of continuous attacks from the regime in Iran against the State of Israel – the Israel Defense Forces is conducting precise strikes on military targets in Iran.' pic.twitter.com/L4gVL7j3SH
— i24NEWS English (@i24NEWS_EN) October 25, 2024
Kromě Teheránu otřásly výbuchy také městem Karadž na západním předměstí metropole. Íránská armáda uvedla, že napadeny byly vojenské základy v provinciích Teherán, Chúzestán a Ílám na západě země. Útok byl podle ní odvrácen a způsobil jen "omezené škody". Státní média v Íránu původně označila útok za neškodný.
"Íránský režim a jeho prostředníci v regionu od (loňského) 7. října neúnavně útočí na Izrael - na sedmi frontách - včetně přímých útoků z íránského území," citovala agentura AP z prohlášení izraelské armády. "Stejně jako každá jiná suverénní země na světě má i Stát Izrael právo a povinnost reagovat," dodává prohlášení.
Útok skončil po několika hodinách před rozbřeskem a podle izraelské armády se její letouny "bezpečně vrátily domů". Útoku se účastnilo na 100 letounů, včetně nejmodernějších izraelských F-35. Do Íránu urazily 2 000 km. Veřejnoprávní stranice Kan uvedla, že úder zahrnoval tři vlny. První vlna se soustředila na radarové systémy. V dalších vlnách cílilo letectvo na zařízení na výrobu raket, které Írán v posledním roce odpaloval na Izrael, uvedla armáda s tím, že zasaženy byly také prostředky íránské protivzdušné obrany.
Americké stanice NBC a ABC s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele uvedly, že izraelský útok necílil na íránská jaderná ani ropná zařízení a soustředil se na vojenské cíle. Těch podle izraelských médií zasáhl minimálně 20. Armádní činitel pro server Ynet, také odmítl tvrzení Íránu, že se mu podařilo většinu raket sestřelit. "Íránu se podařilo NULA, sestřelů," uvedl.
Israel has started a retaliation attack on Iran.💪
— BHARAT Today (@BharatToday247) October 26, 2024
Several blasts reported near Tehran.
Told you that Israel will not leave. Is the world moving towards the World War3 ?
We Stand with Israel. 🤝 #Israeli Israel and Iran #Tehran #Teheran #isarael #WorldWar3 pic.twitter.com/In0TOxm2jd
Írán dnes brzy ráno uzavřel svůj vzdušný prostor a před ním totéž učinil sousední Irák. Saudská Arábie, která ještě v dubnu sestřelila některé rakety mířící na Izrael z Íránu, nyní Izraeli neumožnila využít svůj vzdušný prostor. Hlavní město se v současnosti potýká s výpadky internetu, napsala DPA.
Exploze v noci na dnešek zazněly také oblastí syrského hlavního města Damašku, uvedla syrská státní média. Podle agentury SANA zaútočil Izrael na vojenské základny v centrálních a jižních částech země, přičemž syrská protivzdušná obrana sestřelila některé z izraelských střel. Izrael provádí údery proti cílům v Sýrii spojeným s Íránem pravidelně, v posledních měsících je však zintenzivnil.
Před zahájením útoku proti cílům v Íránu byly Spojené státy informovány Izraelem, řekl agentuře Reuters americký činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity. Podle něj se ale Washington na izraelské operaci nijak nepodílel. Vysoce postavený činitel vlády prezidenta Joea Bidena uvedl, že izraelský úder byl přiměřený a měl by představovat konec vzájemných útoků mezi oběma zeměmi.
Podobně reagoval i britský premiér Keir Starmer. Ten uvedl, že Izrael má právo se bránit íránské agresi. Vyzval však také ke zdrženlivosti a uvedl, že Írán by se měl zdržet reakce.
Írán však po nočních izraelských útocích na jeho vojenské objekty dnes uvedl, že má právo a povinnost se proti této agresi bránit. S odvoláním na prohlášení íránské diplomacie o tom informovala agentura AFP.
Írán letos 1. října vyslal na Izrael téměř dvě stovky raket v odvetě za zabití šéfa libanonského militantního hnutí Hizballáhu Hasana Nasralláha koncem září izraelskou armádou v Bejrútu a za smrt lídra palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji na konci července v Teheránu, která je připisována rovněž Izraeli. Při útoku na Izrael 1. října zemřel jeden Palestinec na okupovaném Západním břehu, většinu raket odrazila izraelská protivzdušná obrana.
Jednalo se o druhý útok Teheránu z íránského území na Izrael, ten první se odehrál letos v polovině dubna, kdy Írán poslal na Izrael přes tři sta raket a útočných dronů, většinu rovněž zachytila izraelská protivzdušná obrana. Tehdy šlo o odvetu za izraelský úder na konzulát v Damašku, při němž 1. dubna zemřelo sedm důstojníků íránských revolučních gard.
Íránští představitelé opakovaně varovali Izrael před odvetným útokem. Podle agentury Tasnim si nyní vyhradili právo odpovědět na jakoukoliv "agresi" a uvedli, že není pochyb o tom, že Izrael bude čelit odpovídající reakci na své kroky.
Izrael v uplynulých týdnech zintenzivnil ofenzivu proti ozbrojencům z palestinského teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a jeho Íránem podporovanému spojenci v Libanonu, šíitskému militantnímu hnutí Hizballáh. Válku na Blízkém východě vyvolal před více než rokem útok Hamásu na jižní Izrael ze 7. října 2023.