Kdo chce Ukrajinu uvnitř NATO? Klíčová otázka rozděluje členy aliance

MÍROVÉ ROZHOVORY O UKRAJINĚ

Kdo chce Ukrajinu uvnitř NATO? Klíčová otázka rozděluje členy aliance
Prezidenti Spojených států, Francie a Ukrajiny v Paříži. Foto: Shutterstock
1
Svět
Jakub Fujáček
Sdílet:

Pokud by Ukrajina vstoupila do NATO, ukrajinská armáda by patřila k nejsilnějším v alianci. Její síla nespočívá jen v počtu vojáků – tady by ji patrně zastínila pouze americká armáda, ale především v bojových zkušenostech. Na druhou stranu existují oprávněné obavy, že by s sebou mohl Kyjev v případě pokračování nebo rozhoření nového konfliktu strhnout do války i zbytek aliance.

Názory na přijetí Ukrajiny jako nového člena nejsilnějšího vojensko-politického paktu se různí. Naděje Kyjeva dlouhodobě živí nekonkrétní přísliby přístupových rozhovorů. Otázka případného členství Ukrajiny bude důležitá i při případném budoucím jednání o uzavření míru s Ruskem. Přinášíme přehled, jaké postoje momentálně zaujímají lídři důležitých zemí.

Mark Rutte, generální tajemník NATO, Nizozemsko:

Podle šéfa NATO Marka Rutteho lídři Ukrajině nikdy neslíbili, že se stane členem Severoatlantické aliance. „Musíme zajistit, aby se Vladimir Putin už nikdy nepokusil zaútočit na Ukrajinu, to je klíčové… ale nikdy neexistoval slib Ukrajině, že součástí mírové dohody bude, že se stane součástí NATO,“ řekl Rutte na tiskové konferenci po jednání ministrů obrany NATO v Bruselu.

Pete Hegseth, ministr obrany, Spojené státy:

Americký ministr obrany Pete Hegseth si neumí v rámci mírového plánu Ukrajinu představit v Severoatlantické alianci. Chtěl by ale místo toho přítomnost zahraničních jednotek jako bezpečnostní záruku. Za reálný nepovažuje ani návrat do hranic před rokem 2014, tedy i obnovení kontroly nad Krymem.

„Stejně jako vy chceme suverénní a prosperující Ukrajinu. Ale musíme začít tím, že si uvědomíme, že návrat k ukrajinským hranicím před rokem 2014 je nerealistický záměr. Snaha o tento iluzorní cíl jen prodlouží válku a způsobí další utrpení,“ řekl podle Reuters Hegseth na zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu v sídle NATO v Bruselu.

Volodymyr Zelenskyj, prezident, Ukrajina:

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je pro jeho spojence přijetí Ukrajiny do NATO „nejlevnější“ možností a navíc by to geopoliticky posílilo Spojené státy.

„Opravdu věřím, že toto jsou nejlevnější bezpečnostní záruky, které Ukrajina může dostat, nejlevnější pro všechny,“ řekl. „Bude to signál, že není na Rusku, aby rozhodovalo, kdo by měl být v NATO a kdo ne, ale na Spojených státech amerických. Myslím, že je to pro Trumpa velké vítězství,“ řekl a evidentně apeloval na prezidentovu zálibu ve vítězích a obchodních dohodách. Kromě toho Zelenskyj řekl, že ukrajinská armáda s 800 tisíci vojáky by byla bonusem pro alianci, zvláště pokud se Trump bude snažit přivést domů americké vojáky, kteří jsou umístěni v zámoří.

Boris Pistorius, ministr obrany, Německo:

Německý ministr obrany Boris Pistorius tvrdí, že by bylo chybou předem vyloučit členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci a dělat územní ústupky Rusku

„Myslím, že to bylo nešikovné,“ podotkl k americkým výrokům. „Bylo by mnohem lepší hovořit o možném členství v NATO a územních změnách u jednacího stolu,“ doplnil.

Emanuel Macron, prezident, Francie:

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval před takovým mírovým uspořádáním, které by znamenalo kapitulaci Ukrajiny, a zpochybnil, zda je jeho ruský protějšek Vladimir Putin upřímně připraven uzavřít trvalé příměří v téměř tři roky trvající válce. Za Ukrajinu může o míru vyjednávat jedině její prezident Volodymyr Zelenskyj, zdůraznila francouzská hlava státu v nedávném rozhovoru pro Financial Times.

„Mír, který by byl kapitulací, by byl špatnou zprávou pro všechny,“ včetně Spojených států, varoval Macron s odkazem na možný postup amerického prezidenta Donalda Trumpa, pokud by zahájil jednání o příměří přímo s Putinem bez účasti Ukrajiny.

Andrzej Duda, prezident, Polsko:

Polský prezident Andrzej Duda se domnívá, že bezpečnost Ukrajiny v podstatě mohou zaručit pouze země Severoatlantické aliance.

„Nejsilnější zárukou bezpečnosti pro Ukrajinu by bylo členství v NATO,“ uvedl Duda, podle něhož vstup země do aliance bude „pravděpodobně možný až po skončení války“, ale vyjádřil názor, že členské státy by měly Kyjevu udělit formální pozvánku. Počet zemí, které se k tomu staví kladně, podle něj roste.

Robert Fico, premiér, Slovensko:

Podle Fica o Ukrajině rozhodnou Trump s Putinem a nikdo jiný. „Prezidentovi Putinovi zůstane území na Ukrajině, které vojensky kontroluje, a záruka, že Ukrajina nikdy nebude členem NATO,“ uvedl Fico. Ukrajina podle Fica přijde o třetinu území, nerostné bohatství a na jejím území budou cizí armády.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Mají Motoristé šanci uspět? A čeho se obává Andrej Babiš? Stá EchoPorada se dotkla i voleb

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články