Trump vyhlásí odvetná cla pro řadu zemí. EU stahuje ocas a sníží cla na auta
CELNÍ VÁLKA
Spojené státy chtějí snížit obchodní deficit s Japonskem a příští týden by mohly zavést nová cla na dovoz zboží z mnoha zemí. Prohlásil to dnes americký prezident Donald Trump před jednáním s japonským premiérem Šigeruem Išibou. Současně podle Deníku Financial Times chce EU předejít Trumpovu hněvu a chce snížit cla na auta dovážená do Evropy.
Tématem rozhovorů mezi lídry dlouhodobě spojeneckých zemí bude podle Trumpa i Severní Korea, kterou Japonsko považuje za zásadní bezpečnostní hrozbu. Išiba řekl, že japonské firmy zvýší investice ve Spojených státech, informovaly tiskové agentury.
Trump během prvních tří týdnů ve funkci rázně otočil směr dosavadní americké zahraniční a obchodní politiky, zvýšil cla na dovoz z Číny, s odkladem je zavedl Kanadě a Mexiku a pohrozil jimi dalším tradičním partnerům včetně Evropské unie. O spojencích z jihovýchodní Asie, tedy Japonsku a Jižní Koreji, se v této souvislosti zatím příliš nezmiňoval.
Dnes na společné tiskové konferenci s Išibou uvedl, že stejně jako u ostatních zemí chce, aby měly USA i s Japonskem vyrovnanou obchodní bilanci. Nástrojem, jak toho dosáhnout, mohou být podle Trumpa cla.
"Nemyslím, že bych s tím měl sebemenší problém," odpověděl šéf Bílého domu na otázku, zda může zavést cla na dovoz z Japonska. Bez bližších podrobností také prohlásil, že příští týden může oznámit zavedení nových cel a že jsou na stole i cla na dovoz automobilů. List Financial Times dnes v této souvislosti napsal, že Evropská unie hodlá USA nabídnout snížení cel na americké automobily ve snaze předejít novým clům na vlastní vývoz aut. Mělo by jít o snížení na "nízkou úroveň ze současných deseti procent. List se odvolává na představitele německé vládní SPD.
Trump rovněž uvedl, že se s Išibou bude bavit o převzetí amerického ocelářského U.S. Steel japonským Nippon Steel. Tuto fúzi zablokoval již Trumpův předchůdce Joe Biden a současný prezident dal najevo, že jí rovněž není nakloněn, chce však o ní diskutovat.
Podle činitele Bílého domu citovaného agenturou Reuters jsou tématy jednání také navýšení dodávek vojenského vybavení a technologií či pořádání dalších společných vojenských cvičení. Americké manévry s partnery v regionu hlasitě kritizuje diktátorský severokorejský režim, který je označuje za ohrožení své bezpečnosti a za důvod k raketovým testům.