Německé strany podepsaly dohodu o fair play. AfD a BSW byly předem vyloučeny
VOLBY V NĚMECKU
Většina politických stran zastoupených v německém Bundestagu se shodla na dodržování pravidel fair play během nadcházející předvolební kampaně. Dohoda zahrnuje CDU, CSU, SPD, Zelené, FDP a Die Linke. Alternativa pro Německo (AfD) a Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW) byly z jednání vyloučeny, píše německý deník Welt. Zároveň to naznačuje i možnou volební koalici, kde je základem nespolupráce s AfD a BSW.
Dohoda byla zveřejněna po společném jednání vůdců hlavních stran. Dokument stanoví jasné principy, které mají zajistit, že předvolební boj bude veden s respektem a bez útoků na osobní újmu nebo šíření dezinformací. „Slibujeme voličům i sobě navzájem spravedlivý a respektující přístup, který odmítá jakékoliv formy extremismu, antisemitismu a rasismu,“ uvedl Olaf Scholz, kancléřský kandidát SPD.
Podle deníku Welt dohoda zásadně odmítá spolupráci s extremistickými subjekty. „S AfD a dalšími stranami, které nepodporují svobodně-demokratický řád, spolupracovat nebudeme,“ stojí v textu dohody. Strany se zavázaly k transparentnosti předvolební komunikace, odmítnutí falešných identit a nepoužívání technologií ke zkreslování reality (deepfakes, apod.).
Kandidát Zelených na kancléře Robert Habeck zdůraznil důležitost důvěry veřejnosti v demokratický proces: „Naší povinností je zajistit, aby voliči mohli volit na základě pravdivých informací a bez nátlaku.“ Dohoda také zahrnuje přísná pravidla pro reklamu na sociálních sítích, zakazuje tzv. micro-targeting na základě citlivých osobních údajů a podporuje označování obsahu generovaného umělou inteligencí.
Welt dále upozornil, že dohoda také zahrnuje zákaz poškozování volebních plakátů a odsuzuje jakékoliv fyzické útoky na členy stran. Lídr CDU Friedrich Merz na tiskové konferenci uvedl: „Společně chceme chránit integritu naší demokracie a zajistit, že se voliči budou moci rozhodnout svobodně.“
PODCAST: Filozofie pohádek: Proč bývají kruté?
Absence AfD a BSW z jednání vzbudila kontroverze, ale zástupci hlavních stran se shodli, že tato rozhodnutí odráží jejich hodnoty. Následky dohody pro nadcházející volby se teprve ukáží, ale političtí analytici už nyní spekulují, že by tento krok mohl přispět k uklidnění politické atmosféry v zemi.
Kandidátkou na kancléřku Alternativy pro Německo (AfD) bude její spolupředsedkyně Alice Weidelová. AfD vznikla před téměř 12 lety, vlastního kandidáta na funkci kancléře ale nominovala poprvé. Podle průzkumů veřejného mínění se po únorových předčasných parlamentních volbách stane AfD druhou nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. Šance, že se Weidelová stane kancléřkou, jsou ale mizivé.