Genocida? Debata o Gaze a bezvýhradné české podpoře Izraele
SALON ECHA O IZRAELI
Minulý týden v Haagu u Mezinárodního soudního dvora začalo slyšení, při němž Jihoafrická republika vznesla žádost, aby byl Izrael souzen za zločin genocidy v Gaze. Použití slova genocida je sporné, ale jak jde čas, většina států světa a patrně i většina světového veřejného mínění se kloní k názoru, že Izrael v Gaze páchá válečné zločiny, nebo přinejmenším porušuje mezinárodní právo. Naopak Česká republika i nadále podporuje Izrael neochvějně. Proč je český stát v tomto vzdáleném sporu tak vyhraněný?
Diskutují česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová, poslankyně za ODS a členka zahraničního výboru sněmovny Eva Decroix, proti nim profesor Pavel Barša z FF UK a orientalista Petr Pelikán.
Celé audio a video z debaty si můžete poslechnout zde.
Nejdřív si ujasněme, co se toho čtvrt roku v Gaze děje.
Kuchyňová Šmigolová: Co se stalo v Gaze, se nedá vysvětlit bez toho, co se stalo 7. října. Toho dne Hamás brutálně porušil příměří, které trvalo řadu měsíců, a zaútočil na izraelské pohraniční komunity. Brutálně vraždil civilisty, děti, ženy, znásilňoval, prostě ty nejhorší věci, co se mohou stát, Hamás toho dne spáchal. Načež se Izrael rozhodl, že v Pásmu Gazy vláda Hamásu nemůže pokračovat, protože to ohrožuje v zásadě samotnou existenci státu Izrael, a rozhodl se vládu Hamásu zničit. Začal od severu, nejdřív leteckými útoky a potom pozemními jednotkami, sever Gazy už je od Hamásu aspoň podle informací izraelské armády víceméně vyčištěn. Armáda teď pokračuje do středu a na jih, tak, aby vedení Hamásu buď tedy zabila, anebo aby minimálně bylo přinuceno opustit Gazu a stáhnout se někam do exilu. Neoddělitelnou součásti válečné operace jsou zbývající rukojmí, které chce armáda osvobodit.
Řekla byste, že Izrael se za ty tři měsíce snaží zničit Hamás, nebo Gazu?
Kuchyňová Šmigolová: Snaží se zničit Hamás. Pokud přitom Gazu ničí víc, nežli je to nutné, tak je to podle mne zcela a absolutně zodpovědnost Hamásu, který sám používá prostředky ve válce nelegální a nelegitimní. Schovává se za civilisty, používá nemocnice a školy, mešity, kostely jako místa, kde má schované zbraně a odkud útočí. Takže samozřejmě míra zničení infrastruktury v Gaze je veliká, ale je to důsledkem toho, kde se bojovníci Hamásu skrývají. Další fenomén jsou rozsáhlé tunely, které se táhnou pod velkými městy v pásmu: Gaza City, Chán Júnis a Rafa. Do tunelů bojovníci Hamásu civilisty nepouštějí, čili aby se v tunelu schovali civilisté před útokem Izraele, nepřichází v úvahu. Izrael ty tunely musí zničit, aby ho Hamás z Gazy dále neohrožoval.
Barša: Paní velvyslankyně vynechala blokádu, což je podle mě dost důležitá součást izraelské strategie. Hned 9. října izraelský ministr obrany Gallant řekl, že uzavírá do Gazy přísun potravin, pohonných látek atd. Vyjádřil se, že se bojuje proti nelidským zvířatům. A že dokud nevydají rukojmí, zůstane Gaza hermeticky uzavřena a ty zásilky se k civilnímu obyvatelstvu prostě nedostanou. A zadruhé paní velvyslankyně nezmínila počet obětí. Samozřejmě že počet obětí udávají oficiální úřady v Gaze, tedy Hamás, který my považujeme za teroristickou organizaci. Ale když posloucháte BBC, francouzské veřejnoprávní rádio a další, tam se většina expertů shoduje, že čísla udávaná Hamásem v předchozích konfliktech zhruba odpovídala skutečnosti. Veřejnoprávní média v České republice je běžně neuvádějí. Takže v Českém rozhlase si ve stejný den vyslechnete hlášení o ruské raketě, která zabila tři nevinné Ukrajince, ale že ve stejný den zahynulo po dopadu izraelských raket nebo bomb řekněme 300 Palestinců, to už jsem se nedověděl z Českého rozhlasu, ale až z BBC nebo francouzského rozhlasu.
Celý Salon Echa si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.
Celé audio a video z debaty si můžete poslechnout zde.