V Číně vypukla epidemie lidského metapneumoviru. Odborníci uklidňují obavy z další pandemie
EPIDEMIE
Severní Čína se potýká s epidemií lidského metapneumoviru (HMPV), k jejímuž odhalení napomohlo testování nového systému hlášení nemocných. Obavy z pandemie podobné covidu-19 ale nejsou namístě, protože většina lidí už si vytvořila imunitu, uvedli podle BBC vědci.
Země informovala o nárůstu počtu případů HMPV především v severních provinciích, a to hlavně u dětí. Australská epidemioložka Jacqueline Stephensová nicméně uvedla, že s nárůstem se potýká mnoho zemí na severní polokouli. „Ačkoli je to znepokojivé, zvýšený výskyt je pravděpodobně normálním sezonním nárůstem, který pozorujeme v zimě,“ dodala.
Nárůst počtu případů HMPV od října zaznamenávají také zdravotnické úřady ve Spojených státech a Británii, uvedla BBC. Odborníci uklidňují, že obavy z další pandemie nejsou namístě, protože pandemii obvykle způsobují nové patogeny, což není případ HMPV. Virem se totiž alespoň jednou nakazí téměř každé dítě do pěti let věku a jelikož se po celém světě šíří desítky let, lidé si už vůči němu vybudovali určitou imunitu.
Přesto se doporučuje dodržovat standardní preventivní opatření, jako je nosit roušky na přelidněných místech, vyhýbat se davům, řádně si mýt ruce a nechat se očkovat proti chřipce, které se HMPV velmi podobá.
HMPV poprvé objevili Nizozemci v roce 2001. Mezi jeho příznaky patří kašel, horečka a ucpaný nos, u osob se slabší imunitou může napadnout plíce a projevit se sípáním, dušností a zánětem hrtanu. Šíří se přímým kontaktem mezi lidmi nebo když se někdo dotkne kontaminovaného povrchu. Lidé se mohou nejčastěji nakazit na konci zimy a na jaře, kdy jsou viry odolnější a lidé více zůstávají uvnitř budov, uvedla BBC.
U dospělých se tento virus často projevuje mírně, ale u malých dětí, seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou může způsobit vážné komplikace. V Číně začala před pěti lety epidemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) onemocnělo více než 777 milionů lidí, tedy asi desetina světové populace, a více než sedm milionů lidí zemřelo. Podáno bylo více než 13 miliard dávek vakcíny a na konci roku 2023 byly očkovány dvě třetiny světové populace.