Ukrajinu by šlo rozdělit jako poválečný Berlín, navrhuje Trumpův emisar
JEDNÁNÍ O MÍRU NA UKRAJINĚ
Ukrajinu by bylo možné v rámci mírových dohod rozdělit jako Berlín po druhé světové válce, navrhuje Keith Kellogg, zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko. Po porážce nacistického Německa bylo hlavní německé město rozděleno na americký, britský, francouzský a sovětský sektor, který byl později v éře studené války od zbytku metropole oddělen zdí.
Kellogg to řekl v rozhovoru pro britský list The Times s tím, že britské a francouzské jednotky by mohly být v zónách na západě země. Tím by podle Trumpova vyslance vznikly síly odstrašení a kontroly mírových dohod.
Ruská armáda by mohla zůstat na okupovaném východě a mezi nimi by byly ukrajinské síly a zhruba 30 km široká demilitarizovaná zóna. Kellogg v rozhovoru zdůraznil, že američtí vojáci by na Ukrajinu nešli ani za těchto okolností.
Umístění Britů a Francouzů na západním břehu Dněpru by podle Kelloggova názoru nemuselo nutně brát Rusko jako provokaci. "Ukrajina je dostatečně velká na to, aby na jejím území mohlo být více armád jako záruka míru," domnívá se americký diplomat a generál ve výslužbě.
O tom, že minimálně Velká Británie zvažuje, že na Ukrajinu na pět let vyšle své vojáky, jsme informovali ZDE. Britský web The Telegraph s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že vojáci by na Ruskem napadanou Ukrajinu byli vysláni v rámci plánu, o němž nyní Londýn jedná se svými spojenci.
Jedna z variant plánu, o němž se jedná, je podle zdrojů serveru vyslání Evropany vedených sil na Ukrajinu. Jejich úkolem by bylo odradit Rusko od porušení možné dohody o příměří a zároveň by ulevilo ukrajinským vojákům.
Citlivá otázka anexe východních ukrajinských regionů, o nichž se americký vyslanec Kellogg v rozhovoru zmiňuje, byla předmětem i včerejšího více než čtyřhodinového jednání dalšího amerického zmocněnce Stevea Witkoffa a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Petrohradu. Informovali jsme o něm ZDE.
Podle agentury Reuters ještě několik dní před odletem do Ruska Witkoff navrhl Donaldu Trumpovi, že nejrychlejším způsobem, jak zprostředkovat příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila uznání anexe čtyř východoukrajinských regionů. Trump ale „neučinil rozhodnutí o změně americké strategie“.
S Witkoffem přitom nesouhlasil již zmiňovaný Keith Kellogg, který byl podle agentury Reuters také na schůzce přítomen. Podle agentury trval na tom, že ačkoliv je Kyjev údajně „připraven k jednání“ o této otázce, „nikdy nebude jednostranně souhlasit“, aby uznal plnou kontrolu Moskvy nad těmito oblastmi.
Všechny navrhované plány závisí na klíčové podmínce – dosažení příměří na Ukrajině. Americký ministr zahraničí Marco Rubio v této souvislosti naposledy varoval, že Spojené státy nebudou pokračovat v nekonečných jednáních ohledně příměří na Ukrajině, pokud Rusko neučiní aktivní krok vpřed.