Rusové na sítích panikaří, čekají masivní „dronový Pearl Harbor“
UKRAJINSKÁ PROTIOFENZIVA
Ruské sociální sítě i vojenští blogeři varují před masivním útokem ukrajinských kamikadze dronů. Podle nich Ukrajina vyhrává boj o součástky k jejich konstrukci a má „nasbíráno“ na výrobu desítek tisíc jednotek. Objevují se tak varování, že součástí chystané ukrajinské protiofenzivy může být i útok tisíci dronů a to nejen na frontu, ale i do ruského vnitrozemí.
Západ s napětím očekává připravovanou ukrajinskou protiofenzivu, jejíž výsledek bude zásadní zřejmě nejen pro další vývoj války, ale i s tím spojenou západní pomoc. Frontové linie na Ukrajině se od listopadu navzdory intenzivním bojům téměř nepohnuly. Ukrajina získala zpět rozsáhlá území v druhé polovině roku 2022, ale od té doby se drží převážně v defenzivě.
Na sociálních sítích se nyní z ruské strany šíří nové varování. Ukrajina by mohla překvapit Rusko masivním útokem dronů. „Útok začne masovým úderem dronů napříč celou kontaktní linií, aby došlo k přetížení ruské protiletecké obrany a narušení pozornosti jednotek,“ odhadoval nedávno na svém telegramovém kanálu Rybar prominentní ruský vojenský bloger Michail Zvinčuk.
„Rusové tvrdí, že si Ukrajinci nakoupili součástky, z kterých by mohli smontovat až sto tisíc kvadrokoptér. S tím, že by pravděpodobně dokázali nasadit tisíce současně. A kromě toho se Rusové bojí, že dojde k masivním úderům těch větších, dálkových kamikadze dronů na cíle v Rusku. Že všechny ty údery, které proběhly za poslední měsíce nebo od loňského léta, byly spíše takové testovačky. Ukrajinci zkoušeli, na co se dá zaútočit, co se dá dělat, kam se dá doletět, co udělá ruská protivzdušná obrana,“ řekl deníku Echo24 vojenský analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr. Podle něj ruští blogeři v podstatě varují, že je čeká „dronový Pearl Harbor“.
Na konci února tak například ohlásily incident s dronem úřady Moskevské oblasti. Podle gubernátora Andreje Vorobjova dopadl bezpilotní prostředek nedaleko města Kolomna na objekt civilní infrastruktury, přičemž nevznikly škody ani nikdo nebyl zraněn. Stanice BBC k tomu tehdy podotkla, že během ruské invaze na Ukrajinu se stalo poprvé, aby cizí bezpilotní letoun doletěl až do Moskevské oblasti. Koncem loňského roku vzbudily pozornost médií dronové útoky, které se odehrály v hloubi Ruska, u města Engels nebo jeho okolí, tedy ve vzdálenosti okolo 500 kilometrů od ukrajinských hranic. Podle zdrojů deníku The New York Times byly do útoků zapojeny drony, které vylétly skutečně z ukrajinského území.
Další z ruských blogerů, který vystupuje pod přezdívkou Russkij inženjer, na svém Telegramu už před časem uvedl, že podle nedávných informací ukrajinská armáda dokázala vykoupit prakticky všechny zásoby součástek pro stavbu dronů na čínském trhu. „K tomu vytrénovali už přes tisíc operátorů těchto modelů,“ cituje bloggera Forbes s tím, že dosah jeho příspěvků se většinou omezuje na několik tisíc shlédnutí, tento příspěvek však přilákal téměř dva miliony.
„Těch součástek je na trhu obrovský nedostatek, ceny šly nahoru několikanásobně, Rusové i Ukrajinci se předhánějí v jejich skupování. Sestavují jednoduché kvadrokoptéry. Součástky se dají skupovat hromadně, pomalu se to snad kupuje na kila. Dron má sice krátkou životnost, ale to úplně stačí. Smontují něco, co unese třeba půlkilovou, kilovou nálož a uletí pár kilometrů. Podobný dron se dá smontovat maximálně za cenu v jednotkách tisíc dolarů,“ dodal Lukáš Visingr s tím, že z ruské strany zaznívají varování, že Ukrajina do montování dronů zapojila velké množství sil i nepřetržitý provoz, čímž má podobná snaha na ruské straně násobně zaostávat.
Podle Visingra by tak Ukrajina mohla nahradit chybějící vzdušnou převahu, která je podle něj k úspěšné ofenzivě nezbytná. Kromě vyvolání chaosu či demoralizace ruských jednotek na frontě či i Rusů ve vnitrozemí by mohly drony mířit například na energetickou infrastrukturu, elektrárny, rozvodny a snažit se vyřadit pro Rusko klíčovou železniční dopravu.