Česká filharmonie zakončila rezidenci v Carnegie Hall, na koncertu byl i prezident
FILHARMONIE V NYC
Česká filharmonie (ČF) pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova dnes třetím vystoupením zakončila rezidenci v Carnegie Hall, kde koncertovala v rámci Českého týdne v New Yorku.
Na vystoupení, které bylo jedním z vrcholů letošních oslav Roku české hudby, ČF vyprodanému sálu nabídla Koncertem pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka se sólistou Daniilem Trifonovem za účasti Pražského filharmonického sboru Glagolskou mši Leoše Janáčka. V průběhu koncertu zástupci ČF a dirigent Byčkov převzali Cenu Americké Dvořákovy společnosti (Dvorak American Heritage Association - DAHA) za mimořádný přínos české hudbě.
Nadšené publikum, ve kterém byl také bouřlivě přivítaný prezident Petr Pavel, odměnilo po závěrečných tónech Glagolské mše vystupující dlouhotrvajícím potleskem.
Večer otevřel Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll s v Americe žijícím pianistou s ruskými kořeny Trifonovem. Stejná skladba i interpret zahájili letos 25. září v pražském Rudolfinu 129. sezonu ČF. Dílo, které je jediným případem, kdy Dvořák kombinuje sólový klavír s orchestrem, má několik verzí. Velkým propagátorem původní verze byl Svjatoslav Richter, v současné době je to Sir András Schiff, který inicioval a podpořil vydání faksimile Dvořákova rukopisu. Někteří interpreti volí mix obojího, sólista dnešního večera Trifonov však také preferuje Dvořákův originál.
Rodák z Nižního Novgorodu Trifonov se začal učit hře na klavír v pěti letech. Studoval na Ruské hudební akademii Gněsinových v Moskvě a poté v Clevelandském hudebním institutu. Do mezinárodního povědomí se dostal v průběhu sezony 2010/2011, kdy se umístil na předních příčkách ve třech prestižních soutěžích: získal třetí cenu na Chopinově soutěži ve Varšavě, první cenu na Rubinsteinově soutěži v Tel Avivu a první cenu na Čajkovského soutěži v Moskvě. V sezoně 2024/25 zastává post rezidenčního umělce u Chicagského symfonického orchestru a u České filharmonie.
V druhé polovině programu zazněla Janáčkova Glagolská mše, kantáta pro sóla, smíšený sbor, orchestr a varhany, kterou autor na vrcholu svých tvůrčích sil oslavil všeslovanskou myšlenku. K jejímu monumentálnímu provedení v Carnegie Hall přispěl Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem s hostující sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, Lucií Hilscherovou (mezzosoprán), Alešem Brisceinem (tenor), Davidem Leightem (bas) a varhanistkou Danielou Valtovou Kosinovou.
Jednalo se o první první skladbu Janáčka, která v New Yorku zazněla v podání ČF. První český orchestr se americkému publiku v Carnegie Hall představil letos podvacáté. Poprvé to bylo v roce 1965 s Karlem Ančerlem. ČF spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které v letošním roce získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát.