„Největší skandál za 20 let.“ EK měla dávat peníze na zelený lobbing, EP to chce vyšetřit
NEZISKOVKY A LOBBING
V Evropském parlamentu nabírá na obrátkách ostrý spor o to, zda by Evropská komise měla financovat organizace, které se věnují zelenému lobbingu v rámci institucí EU. Tuto debatu znovu otevřeli pravicoví europoslanci, kteří se zaměřili zejména na ekologické nevládní organizace a jejich využívání grantů EU, například na propagování Green Dealu. Podle europoslance Tomáš Zdechovského (KDU-ČSL) se jedná o největší skandál za posledních dvacet let. Neziskovky se proti obviněním brání, EK již oznámila, že prostředky z příslušného programu nebudou moci v budoucnu být použité na lobbing.
Hlavní iniciátorkou této iniciativy v EP je německá europoslankyně Monika Hohlmeierová z Evropské lidové strany (EPP), která předsedá výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). Hohlmeierová minulý týden upozornila na nesrovnalosti v grantovém programu Komise ve výši 15 milionů eur, který byl přidělen ekologickým organizacím v rámci programu LIFE. Tvrdí, že tyto organizace dostávaly finance od Generálního ředitelství pro životní prostředí a zároveň byly zavázány k lobbování dalších útvarů Komise a Evropského parlamentu ve prospěch Green Dealu. Požaduje proto audit těchto smluv. Více jsme psali zde.
Kritika financování neziskovek se nicméně podle serveru Politico nyní rozšířila i na další oblasti. CONT chce přezkoumat smlouvy nejen ekologických organizací, ale také think-tanků, podnikatelských sdružení a dalších občanských organizací, včetně Transparency International, která se zabývá otázkami spravedlnosti, migrace a zemědělství. Dokumenty získané serverem Politico naznačují, že by mohlo dojít ke kontrole smluv všech příjemců grantů z pěti generálních ředitelství Komise: životního prostředí, klimatu, zemědělství, spravedlnosti a vnitra.
ROZHOVOR: Motorista Macinka: Rosteme, ale ODS a ANO nám berou agendu. Do Prahy zvu Tuckera Carlsona
Kritici uvádí, že lobbing těchto neziskových organizací mohl ovlivnit samotný legislativní proces týkající se Green Dealu. Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se kauzou intenzivně zabývá, pro Echo24 řekl, že záměrem CONT je zaměřit se na prověření již udělených grantů. „Cílem je zjistit, zda docházelo ke zneužívání veřejných prostředků na aktivity, které nejsou v souladu s původním záměrem programu,“ uvedl Zdechovský. Na síti X dříve označil kauzu za „největší skandál za posledních 20 let“.
Evropská komise již avizovala, že peníze z programu LIFE nebudou moci být využívány na lobbing. „Komise to skutečně potvrdila. Jde o důležitý krok k zajištění transparentnosti a správného využívání fondů,“ řekl Echu Zdechovský.
Transparency International přirovnává EPP k Orbánovi
Největší ekologické organizace, sdružené pod názvem Green10, se proti těmto obviněním brání. Tvrdí, že Komise nezasahuje do legislativního procesu tím, že podporuje neziskovky prosazující ekologickou politiku. Plánují uspořádat tiskovou konferenci, kde budou obhajovat své financování a vyvracet tvrzení pravicových poslanců.
Výbor se rovněž zaměřil na Transparency International poté, co předseda výboru Niclas Herbst rozeslal návrh dopisu, ve kterém žádal širší přezkum financování NGO. Transparency International tvrdí, že jsou terčem útoku kvůli kritice EPP a jejich údajného střetu zájmů, přičemž některé vlivné osobnosti této frakce mají podle nich lukrativní vedlejší příjmy. Transparency International srovnává přístup EPP s taktikou maďarského premiéra Viktora Orbána, který zavedl Úřad pro ochranu suverenity, jenž vyšetřuje zahraničně financované NGO. Organizace obviňuje EPP z „vendety proti občanské společnosti“.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Trump je díky neschopnosti EU o krok dál, českou reakci na cla ani nečekám, kritizuje Havlíček
Návrh dopisu, který se měl týkat Transparency International, nakonec podle Politica odeslán nebyl, ale 30. ledna byl předložen nový návrh žádající přezkum všech smluv neziskovek s Generálními ředitelstvími pro vnitřní záležitosti, spravedlnost a zemědělství. Hohlmeierová obhajuje své kroky s tím, že je nezbytné zajistit transparentní využití peněz daňových poplatníků.
Středo-levicoví poslanci se proti iniciativě pravice ohradili a požadují, aby se přezkum týkal nejen NGO, ale i firem, think-tanků a dalších subjektů, které získávají finance z těchto zdrojů. „Jsme otevřeni diskusi s ostatními politickými skupinami o tom, jak nejlépe řešit toto nehorázné chování skupiny EPP, která pod falešnou záminkou péče o transparentnost ukazuje prstem a zostuzuje,“ uvedl mluvčí sociálnědemorkatické frakce.
Výbor tak nakonec může požadovat přezkum smluv všech příjemců grantů z pěti klíčových oblastí. Herbst však tvrdí, že jeho cílem není potlačovat neziskovky, ale pouze kontrolovat, zda nejsou evropské finance zneužívány k lobbingu. „Komise musí změnit svůj přístup,“ uvedl Herbst s tím, že je připraven prověřit i smlouvy dalších organizací, pokud to bude v rámci jeho funkce předsedy výboru nutné.