Umělá inteligence, energetika, zbrojovky. Akcie, na které by v roce 2024 vsadili ekonomové
INVESTIČNÍ TIPY NA ROK 2024
Končící rok byl z pohledu investování do akcií na rozdíl od katastrofického roku 2022 mimořádně úspěšný. Dařilo se všem významným akciovým trhům. Na růstu hodnoty akcií se pozitivně odrážel například úspěch technologických společností, které se přizpůsobovaly nástupu trendu umělé inteligence. Investory momentálně láká i výhled snižování úrokových sazeb napříč centrálními bankami. Jenže, do jakých akcií se v příštím roce vyplatí investovat? Přinášíme investiční tipy českých ekonomů.
Na investiční tipy pro příští rok jsme se zeptali analytika investiční platformy XTB Tomáše Cverny, akciového analytika České spořitelny Jana Šafránka, analytika kapitálových trhů z BH Securities Timura Barotova a hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy. Každý z nich vybral nejzajímavější segment a jeden či více akciových titulů, kterým by v roce 2024 jako investor důvěřoval. Ekonomové zmiňovali jak technologické společnosti, tak firmy podnikající v energetice, zdravotnictví nebo zbrojním průmyslu.
„Nebál bych se podívat na americký trh s nemovitostmi,“ uvedl Tomáš Cverna z XTB. Aktuálně uvolňující se finanční podmínky by podle něj mohly stát za oživením poptávky, čemuž pomůže Fed (americká centrální banka) ve formě snižování úrokových sazeb. „Osobně se mi líbí akcie amerického realitního investičního fondu (REIT) VICI, který se zabývá pronájmem kasín zejména v Las Vegas. Druhým titulem by ze sektoru stavebnictví byla americká developerská společnost D. R. Horton,“ dodal.
Microsoft a umělá inteligence
Analytik České spořitelny Jan Šafránek vidí pokračování potenciálu v technologickém průmyslu. „Pozitivní výhled mám nadále na technologické firmy i přes relativně vyšší ocenění, kdy zde vidím prostor pro dlouhodobý růst zisků nad úrovní trhu. Zmínil bych například Microsoft, jež by měl nadále těžit z dvouciferného růstu cloudového trhu a zdá se, že se dobře chytil i příležitosti v oblasti umělé inteligence díky investici do OpenAI,“ říká.
„Trochu na opačné straně trhu z hlediska aktuálního investorského zájmu bych zmínil sektor utilit, který letos ‚trpěl‘ na vysoké úrokové sazby a dluhopisové výnosy a jako jeden z mála sektorů letos klesal a obchoduje se na podprůměrných úrovních. S výhledem na pravděpodobný pokles úrokových sazeb v příštím roce vidím prostor pro revizi ocenění v sektoru výše. Zároveň je to stabilní sektor, jež může sloužit jako defenzivní pojistka, pokud by se zpožděním letošní utahování měnových podmínek přeci jen ještě ‚doběhlo‘ ekonomiky v Evropě a USA. Zde bych jmenoval například výrobce a dodavatele elektřiny NextEra Energy, jako největšího zástupce sektoru v S&P500,“ dodává akciový analytik České spořitelny.
Americké zdravotnictví a cukrovinky
Podle analytika kapitálových trhů Timura Barotova z BH Securities, který se specializuje na americké akciové trhy, mohou americké akcie v roce 2024 růst v příštím roce historicky spíše průměrným, nebo podprůměrným tempem. Osobně by vsadil na jiné akciové tituly, než jsou ty nejznámější, jejichž cena je na burze nyní příliš vysoká.
„Myslím si, že trhy budou volatilnější a že zisky povedou jiné firmy než ty největší, které jsou dnes extrémně drahé. Je třeba se ale mít na pozoru, neboť je možné, že tento růst není vůbec pod povrchem zdravý a je uměle vyvolaný z politických důvodů. Soustředil bych se na kvalitnější firmy s nižší valuací, to znamená zdravotnické a farmaceutické tituly, průmyslové společnosti, nebo energetické společnosti. Vyhnul bych se největším firmám a firmám s velkou valuací, nebo se záporným ziskem,“ uvedl analytik Barotov z BH Securities. „Například se mi líbí zdravotnický sektor v USA, nebo některé průmyslové tituly, energetické tituly mohou být dobrou ochranou před konfliktem na Blízkém východě. Zajímavé akciové tituly: Humana Inc, (HUM), Hershey's (HSY), Cigna (CI) nebo čínský JD.com (JD).“
Německý zbrojař Rheinmetall
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda vidí potenciál ve zbrojním průmyslu, ačkoli je podle něj potřeba umět mezi akciemi zbrojařů dobře vybírat. Například vyhlídka akcií amerických zbrojařů Raytheonu či Lockheedu není podle něj až tak příznivá jako třeba v případě německého zbrojařského a strojírenského koncernu Rheinmetallu.
„Německý výrobce zbraní a vojenské techniky Rheinmetall má z poslední doby samá expertní doporučení k nákupu akcií. Nyní se akcie tohoto podniku prodává za 287 eur, za rok touto dobou by to dle konsensu mezinárodních analytiků mělo být už 343 eur. To představuje eurové zhodnocení bezmála dvacet procent ročně. Korunové zhodnocení se příliš lišit nebude, neboť česká měna v průběhu příštího roku zpevní vůči euru z nynějších 24,70 na 24,40. V korunách tak akcie Rheinmetallu zhodnotí o přibližně osmnáct procent. Po odečtení předpokládané tuzemské tříprocentní inflace příštího roku se tak investor ‚v čistém‘ dočká velmi solidního patnáctiprocentního zhodnocení za jediný rok,“ říká Kovanda.