Erdogan chce zachránit obilnou dohodu. „Hladomor je naše naděje,“ zaznělo dřív z Moskvy
OBILNÁ DOHODA
Jedním z nejprobíranějších témat v souvislosti s válkou na Ukrajině je aktuálně vypršení obilné dohody mezi Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o o jejich obnovení, přerušení exportu ukrajinského obilí by totiž mohlo způsobit hladomor v některých afrických a asijských zemích. Že „veškerou ruskou nadějí je hladomor“, uvedla už na konci červena šéfredaktorka ruského státem kontrolovaného média RT Margita Simonyanová. Bylo to ještě v době, kdy se část světa upínala k prodloužení obilné dohody. Jejímu proslovu na ekonomickém fóru v Petrohradu naslouchal ruský prezident Vladimir Putin.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek uvedl, že si myslí, že se podaří přesvědčit Moskvu, aby se k dohodám o přepravě zemědělských komodit z Ukrajiny přes Černé moře vrátila. Podle něj by se však západní země měly snažit vyjít vstříc ruským požadavkům.
O svém postoji jakožto zprostředkovatele dohody mezi Ruskem a Ukrajinou později v pátek mluvil i s ukrajinským prezidentem Zelenksým. Ten o průběhu telefonátu informoval na svém twitteru. „Koordinovali jsme úsilí o obnovení fungování černomořské obilné iniciativy. V důsledku jednání Ruska se svět opět ocitl na pokraji potravinové krize. Celkem 400 milionů lidí v mnoha zemích Afriky a Asie je ohroženo hladomorem. Společně musíme zabránit celosvětové potravinové krizi,“ uvedl Zelenskyj na twitteru.
Had a phone conversation with President of Türkiye @RTErdogan.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 21, 2023
Thanked my colleague for the fruitful meeting in Istanbul on July 7 and 🇹🇷 principled position regarding 🇺🇦 @NATO membership.
We coordinated efforts to restore the operation of the Black Sea Grain Initiative. Due to…
O tom, že by pozastavení černomořských dohod mohlo mít nepříznivé dopady na dostupnost potravin v chudších částech světa mluvil dříve v pátek i Erdogan. Uvedl také, že by nedostatek potravin mohl vyvolat „nové migrační tlaky“. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem hodlá podle svých slov situaci řešit během jeho srpnové návštěvy Turecka, jejíž uskutečnění ale zatím není jisté.
O tom, že nadějí Ruska je hladomor, který by přiměl Západ zrušit sankce uvalené na Rusko, mluvil již před měsícem šéfredaktorka ruského státem kontrolovaného média RT a moderátorka Margarita Simonyanová. „Veškerá naše naděje spočívá v hladomoru,“ uvedla Simonyanová během Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra s tím, že tuto formulaci „několikrát slyšela od lidí v Moskvě“. „Znamená to, že teď začne hladomor a oni zruší sankce a budou s námi přátelé, protože si uvědomí, že je to nutné,“ uvedla také. Informoval o tom například server Newsweek.
“All our hope is in a famine”
— Visegrád 24 (@visegrad24) July 21, 2023
“The famine will start now, and they will lift the sanctions, and be friends with us, because they will realize it is necessary"
The Russians have been telling us for months what they plan to do but the West isn’t listening pic.twitter.com/onM2tahnI5
Takzvané obilné dohody od loňského léta umožňovaly i přes pokračující ruskou invazi na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty přes černomořské přístavy. Jedním z cílů dohod bylo zaručit dostatek zemědělských komodit v chudších zemí. Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla mimo jiné ochrana nákladních lodí připlouvajících a vyplouvajících ze tří ukrajinských přístavů – Oděsy, Čornomorsku a Južneho. Moskva po několikerém prodloužení platnosti dohod od nich nakonec tento týden odstoupila s argumentem, že se neplní body týkající se mimo jiné exportu ruských hnojiv.