Investice penzijních fondů do bydlení? Problém je jinde, může dojít i ke zvýšení cen
INVESTICE DO BYDLENÍ
Vláda Petra Fialy (ODS) chce umožnit penzijním fondům investovat do bydlení. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tím, že fondy jsou připraveny investovat desítky miliard. Oslovení ekonomové se shodují v tom, že od navrhované změny nemají velká očekávání. Reálné problémy na trhu s bydlením jsou jinde. V současném dysfunkčním systému stavebního řízení by navíc mohly další investice paradoxně tlačit na zvýšení cen nemovitostí.
Ministr financí Stanjura o víkendu v České televizi uvedl, že vytvořil kolegium ministra financí pro bydlení. „Pozval jsem všechny klíčové hráče – banky, pojišťovny, penzijní fondy, soukromé developery, zástupce družstevního bydlení a Asociace nájemního bydlení. Otevřeme možnost pro penzijní fondy investovat do bydlení a to ještě v tomto volebním období. Penzijní fondy jsou připraveny investovat desítky miliard do oblasti bydlení,“ řekl Stanjura.
Vstup penzijních fondů si podle Stanjury vyžádá změnu zákona. „Ale určitě to změníme v rámci projednávaných zákonů, které už jsou v Poslanecké sněmovně,“ řekl. Po spuštění všech nástrojů kabinet směruje k tomu, aby se dlouhodobě stavěly „vysoké tisíce“ bytů ročně, podle Stanjury je reálných 10 000 bytů.
PODCAST: Co s dětmi? Příslib, že vzdělání je klíč k úspěchu, se začíná drolit
V současnosti mají podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka různé penzijní fondy nastaveny pravidla týkající se investic jinak. „Takzvané transformované fondy, kde leží zhruba dvě třetiny peněz penzijních fondů, jsou vázáné na bezpečné investice do likvidních aktiv. Mohou v podstatě kupovat jen dluhopisy s minimálním rizikem nebo ukládat peníze do bank. Novější fondy mají už větší volnost, záleží na konkrétním profilu každého fondu. Od dynamických zaměřených na akcie až po konzervativnější orientované na dluhopisy,“ dodal Dufek.
Hlavní ekonom XTB Pavel Peterka pro Echo24 řekl, že si není jistý, zda české prostředí potřebuje penzijní fondy, které budou investovat, byť jen část prostředků, do nemovitostí. „Nejsem a priori proti návrhu. Obecně podporuji rozšíření oblastí, kam mohou penzijní fondy investovat. Pomůže to lépe reflektovat potřeby investorů v rámci fondu, což může vést k vyššímu zájmu. Tento zájem se může přelévat i do dalších způsobů a nástrojů k investicím s cílem zajištění nejen na stáří,“ míní Peterka.
„Demografický vývoj je neúprosný a současná štědrost penzijního systému vyjádřená náhradovým poměrem, není na dlouhém horizontu udržitelná. Týká se to všech, a především dnešních třicátníků a mladších. Zkrátka a jednoduše – vlastní peníze na stáří budou potřeba. Zvýšení atraktivity a tím i zájmu o nástroje, které tohoto cíle pomohou dosáhnout, je žádoucí,“ dodal ekonom s tím, že má dvě výhrady.
ROZHOVOR: „Nechápu, proč čeští politici neustále urážejí Maďarsko.“ Ministr Szijjártó pro Echo
„Ty se, doufám, podaří během jednání vyřešit. První oblastí je oblast bydlení, kde je zásadní problém nedostatečná výstavba a současné nastavení systémů – primárně problém územních plánů, které blokují výstavbu a stavební povolení, která trvají věčnost a mají často zbytečně přísné požadavky. Pokud do takového systému nalijeme skrze penzijní fondy další investice, tak uvidíme akorát další tlak na růst cen nemovitostí. Velmi zjednodušeně řečeno se bez odblokování výstavby nehneme. Naopak může změna problém zhoršit,“ míní Peterka.
Druhá výhrada míří na skladbu portfolia investic. „V současné době vidíme, že u dnešních čtyřicátníků a starších tvoří dominantní část investičního portfolia nemovitosti. Často nemovitosti k vlastnímu bydlení, chaty a případně investiční nemovitosti. Takové portfolio je nedostatečně diverzifikované a zranitelné vůči potenciálním problémům na nemovitostním trhu. Taková portfolia by těžila ze zařazení jiných investičních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, dluhopisy, nikoliv další peníze v ‚cihlách‘. Nejen z důvodu diverzifikace, ale i z důvodu zvýšení dynamiky portfolia,“ vysvětlil Peterka.
Ekonom Petr Dufek si od návrhu zatím moc neslibuje, protože spíš než peníze jsou problémem výstavby stavební povolení a pozemky. „A také vlastně všechno ostatní včetně cen stavebních materiálů, nedostatku pracovníků nebo zpřísňující se regulace v podobě stále přísnějších technických požadavků. V každém případě je pozitivní, že se tomuto problému už někdo začal konečně věnovat, i když teprve až nyní,“ řekl pro Echo24 Dufek.
„Jak to hodnotit bude jasné, až budou známy detaily. Jestli budou fondy investovat do vznikajících nových projektů nebo třeba jen skupovat portfolia nájemních bytů apod. Tyto ‚drobnosti‘ teprve rozhodnou o úspěchu a efektu celého záměru,“ dodal expert.