Islamistický útok kyanidem a ricinem? V Německu zatkli podezřelého muže
ÚTOKY SILNÝMI JEDY
Německá protiteroristická policie zatkla v noci na neděli v Porúří muže, který podle prokuratury plánoval islamistický útok za použití silných jedů. Policie prohledala bydliště zatčeného 32letého Íránce ve městě Castrop-Rauxel, v němž našla jedovaté látky. Informovala o tom agentura DPA.
Ve vazbě skončil dvaatřicetiletý muž a jedna další osoba. Podle stanice WDR jsou zatčení bratři. Zatím není jasné, v jaké fázi přípravy útoku byly ani co mělo být jeho cílem.
„Obviněný je podezřelý, že připravoval závažný násilný čin proti bezpečnosti státu. Prohlídky slouží k nalezení příslušných jedovatých látek a dalšího důkazního materiálu,“ uvedli vyšetřovatelé. Podle nich si muž pro plánovaný útok obstaral kyanid a ricin.
Ricin je podle německého Institutu Roberta Kocha (RKI) považován za biologickou zbraň. Kyanid je také vysoce toxický, i malé množství je pro člověka smrtelné.
Velké množství policistů, ale také hasiči a záchranáři, z nichž mnoho mělo na sobě ochranné obleky, zasahovalo v noci na neděli v bytě podezřelého ve městě Castrop-Rauxel ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Policisté uzavřeli okolí a z domu vynesli jedovaté látky v modrých sudech na dekontaminační místo zřízené hasičským sborem, popsal reportér agentury DPA.
Podle deníku Bild spolková policie začala případ vyšetřovat na základě tipu od „spřátelené tajné služby“.
Agentura DPA v této souvislosti připomněla kauzu z roku 2018, kdy policie zatkla v Kolíně nad Rýnem Tunisana a jeho německou manželku kvůli podezření z výroby biologických zbraní. V jejich bytě našla rovněž ricin. Na stopu jim přišla díky informaci, že si muž na internetu objednal podezřelé chemikálie a velké množství semen rostliny, z níž se dá ricin získat. V roce 2020 byli oba odsouzeni k trestům odnětí svobody, Tunisan dostal deset let, jeho žena osm let vězení.