Finsko zažívá volební thriller. Premiérka Marinová může skončit
IKONA PROGRESIVNÍHO VLÁDNUTÍ
Finové v neděli rozhodují o dalším osudu premiérky Sanny Marinové. Sedmatřicetiletá šéfka vlády chce se svými sociálními demokraty znovu uspět, téměř shodné šance na vítězství ale mají podle průzkumů i další dvě uskupení – nacionalistická Strana Finů a opoziční konzervativci z Národní koaliční strany. Největší finské noviny Helsingin Sanomat proto hlasování označily za „volební thriller“.
Očekává se, že o budoucí vládě rozhodnou v zemi s 5,5 milionu obyvatel teprve koaliční jednání, protože tři aktuálně nejsilnější strany by podle průzkumů podpořilo shodně kolem 20 procent voličů. Velmi nepravděpodobně se jeví pokračování stávající vlády ve stejném složení, protože jedna z koaličních stran – centristický Finský střed – už v další spolupráci pokračovat nechce.
Sociální demokraté vyhráli volby v roce 2019, a Marinová pak složila vládu za podpory dalších čtyř stran vedených ženami. V kabinetu je nyní 11 žen a osm mužů.
Volební místnosti budou otevřeny do 20:00 místního času (19:00 SELČ). Ihned poté by měly být zveřejněny první predikce. Článek s aktuálními informacemi zde.
Sanna Marinová – mladá premiérka z duhové rodiny
Předsedkyní vlády se Marinová stala v prosinci 2019. Ve funkci šéfky exekutivy tehdy vystřídala Anttiho Rinna, který odstoupil poté, co se jeho vláda dostala pod tlak v souvislosti s dvoutýdenní stávkou poštovních úředníků, která se rozšířila i do letectví a dalších odvětví. Postup sociálních demokratů při řešení tohoto problému kritizoval koaliční parter, strana Finský střed s tím, že v premiéra ztratil důvěru. Marinová se tehdy stala nejmladší premiérkou ve světě, nejmladší osobou ve funkci finského premiéra a také třetí ženou v tomto úřadě.
. @MarinSanna kiteytti torstain @yleuutiset vaalitentis hyvin kuinka epäoikeudenmukaista on kokoomuksen esittämä #talouspolitiikka: leikataan köyhiltä #sosiaaliturva’sta ja samal miljardiluokan tuloveronalennus josta varakkaimmat hyötyis eniten. #ylevaalit #kokoomus #vaalit 1/ pic.twitter.com/vgc4bRg2lN
— 🏳️🌈Oskar Hartman 🏳️🌈 (@0skarhartman) April 1, 2023
V úřadu finské premiérky se Marinová musela vypořádat s pandemií koronaviru, a dále i s ruskou invazí na Ukrajinu a stále agresivnější rétorikou prezidenta Vladimira Putina, který vyhrožoval také Finsku. Vloni v květnu Marinová také podobně jako jiní světoví lídři navštívila v Kyjevě představitele ukrajinské vlády i prezidenta Volodymyra Zelenského. Osobně se jela podívat do Irpině na pozůstatky zvěrstev, které tam napáchala ruská okupační armáda. Finsko dovedla vloni v květnu až k přihlášce do Severoatlantické aliance. Nyní by se po ratifikaci Maďarskem a Tureckem Finsko mohlo brzy stát členem NATO.
Na její hlavu se ale snesla i kritika – v souvislosti s uniklým videem z loňského léta, na němž tehdy 36letá politička tančila a popíjela s přáteli i s celebritami. Oficiální vyšetřování zahájené po několika stížnostech na chování Marinové ale došlo k závěru, že se nedopustila žádného pochybení. Sama politička poté, co video uniklo, novinářům řekla, že je „rozrušená“. „Strávila jsem večer se svými přáteli, bavila jsem se, dokonce i hlučně, tančila jsem a zpívala,“ řekla. „Jsem člověk. A i já někdy toužím po radosti, světle a zábavě uprostřed těchto temných mraků,“ dodala později. V reakci na zveřejnění videozáznamu podstoupila i test na drogy, vyšel jí negativní.
V současnosti čtvrtá nejmladší hlava vlády světa (po Dritanu Abazovičovi z Černé Hory, Gabrielu Boricovi z Chile a Ibrahimu Traorém z Burkina Faso) se netají tím, že se ráda baví. Byla opakovaně vyfocena na hudebních festivalech. V roce 2021 se omlouvala za to, že byla na diskotéce, ačkoliv se před tím setkala s pozitivně testovanou kolegyní. Loni v srpnu se zase omluvila za kontroverzní fotografii ze svého večírku, na které pózují dvě polonahé líbající se ženy s nápisem Finsko zakrývajícím ňadra.
Podle pravidelných průzkumů popularity vedla vloni v létě vůbec nejoblíbenější kabinet od začátku měření v roce 1991. Německý bulvární deník Bild označil Marinovou za „nejvíc cool političku na světě“. Rovněž figurovala na pravidelném výročním seznamu 100 žen serveru BBC News, který zkoumá roli žen v 21. století. Objevila se na titulní stránce časopisu Time, jehož vydání představovalo vlivné mezinárodní vůdce, a australská národní vysílací společnost Australian Broadcasting Corporation ji nazvala „ikonou progresivního vládnutí“.
O politiku se Sanna Mirella Marinová začala zajímat za studií na vysoké škole. Narodila se 16. listopadu 1985 v Helsinkách v rodině osob stejného pohlaví. Na Tamperské univerzitě na jihu země vystudovala místní a regionální správu. Do povědomí širší veřejnosti se dostala ve svých sedmadvaceti letech, kdy byla zvolena do čela tamperské městské rady. V roce 2015 ji zvolili do parlamentu.
Marinová se v roce 2020 provdala za dlouholetého partnera Markusem Räikkönena, mají spolu dítě.