Poslanci se mimořádně sešli na konci prázdnin. Schválili si noční zasedání
MIMOŘÁDNÁ SCHŮZE
Poslanci budou moci v úterý jednat o uzákonění energetických společenství, zkrácení doby oddlužení, růstu rodičovského příspěvku nebo o delším vyplácení náhradního výživného do půlnoci místo do obvyklých 19:00. Sněmovna o tom rozhodla hned v úvodu mimořádné schůze svolané z podnětu koalice na návrh vládních stran. V hlasování jej podpořili všichni přítomní poslanci, tedy i opoziční.
"Přestože mám signalizováno, že úterek bude klidný, chtěl by toho udělat co nejvíce, abychom případně v pátek měli šanci odjet v nějakých rozumných odpoledních hodinách domů," zdůvodnil návrh na prodloužení úterního jednacího dne předseda poslanců ODS Marek Benda. Návrh programu první schůze po takzvaných parlamentních prázdninách čítá celkem 12 bodů. Jde o 11 předloh v prvním čtení a o jednu ve druhém čtení.
Před schvalováním programu se k vystoupení přihlásilo několik zejména opozičních řečníků s přednostním právem, někteří se se tohoto práva ale vzdali. Předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová se věnovala zejména vládnímu návrhu konsolidačního balíčku. Zopakovala, že podle ní jde o největší zvýšení daňové zátěže v novodobých dějinách na úkor bohatství obyvatel a hospodářského růstu. Lídr SPD Tomio Okamura se opřel do kabinetu kvůli inflaci a nynější ekonomické situaci a volal po předčasných volbách. "Vláda musí okamžitě skončit," řekl.
Návrh programu mimořádné schůze není možné měnit ani upravovat. Poslanci se budou věnovat také třeba zdanění zisků velkých nadnárodních firem a změnám ve státní podpoře penzijního spoření. Debatu už vyvolal připojený záměr zpoplatnění předčasného splacení hypotéky mimo situace vymezené zákonem.
Poslanci by měli projednat na schůzi také předlohu k omezení výpadků dostupnosti léků na českém trhu, zavedení automatické valorizace odměn členů obecních, městských a krajských zastupitelstev a snížení potřebné většiny hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. V návrhu programu je rovněž změna struktury řízení České správy sociální zabezpečení a poslanecká norma o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici.