Vláda zvýší daně, omezí dotace a zjednoduší DPH
REFORMA VEŘEJNÝCH FINANCÍ
Vláda Petra Fialy po dlouhých měsících představila svůj plán na ozdravení veřejných financí i důchodovou reformu. Pocítí ho především firmy, živnostníci a majitelé nemovitostí.
Předseda vlády na čtvrteční tiskové konferenci oznámil, že kabinet zvedne daně z příjmů právnických osob a odvody živnostníkům. Sjednocuje sazby DPH za tří na dvě, nově budou činit 12 a 21 procent. V té nižší budou potraviny, zdravotnické prostředky, vodné nebo stočné. Kabinet také sníží neinvestiční dotace, což má v příštím roce ušetřit 46 miliard korun. Dalších 20 miliard přinese zeštíhlení státu. Podraží alkohol nebo tabák, naopak nulová daň bude na knihy. Představování souboru opatření začalo začít symbolicky v 11:55, tedy za pět minut dvanáct. Na brífinku byli všichni ministři. Kabinet svůj plán nazval Česko v formě.
„To, co vám dnes předkládáme, má naši jednoznačnou, naprostou podporu. (...) Nečekáme dnes slova chvály a nečekáme ani masivní pochopení,“ řekl Fiala s tím, že výsledek je kompromisem mezi požadavky koaličních stran, který si ministři obhájí.
Teď je klíčové, aby vláda neustoupila tlakům na změkčení. Zejména těžké to bude v úsporách na mzdovém objemu. Ustupování by rozdrobilo cestu a zamlžilo cíl. Každý, komu záleží na stabilizaci rozpočtu a naší budoucnosti, by měl vládu povzbuzovat, aby celý balíček realizovala.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) May 11, 2023
Pokud by vláda opatření neudělala, schodek rozpočtu v příštím roce by byl o 94 miliard korun vyšší, v roce 2025 o 148 miliard, uvedl Fiala. Kabinet podle něj je a bude rozpočtově zodpovědný. Důchodová reforma pak podle něj stojí na úpravách výpočtu věku odchodu do důchodů, změně valorizací penzí a úpravách předčasných důchodů.
V roce 2024 mají podle ministra financí Zbyňka Stanjury úspory tvořit 66 procent z celkového balíčku, o rok později pak 53 procent a zbytek mají být příjmy. Objem státních dotací se v příštích dvou letech sníží o 54,4 miliardy korun. Z toho o 45,6 miliardy korun se dotace zkrátí už v příštím roce, uvedl Stanjura.
„Balíček je protiinflační. Nechceme být dotační ekonomikou, osekali jsme desítky miliard,“ uvedla předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Daň z příjmu právnických osob od roku 2025 vzroste na 21 procent ze současných 19 procent, státu to vynese 22 miliard korun. Podle Stanjury se Česko úpravou sazby dostane na průměrnou hodnotu v Evropské unii. Dva procentní body, o které se sazba daně zvýší, půjdou podle nové úpravy rozpočtového určení daní do státního rozpočtu.
Sazba daně z nemovitosti se zvýší dvojnásobně. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu. Příští rok to vynese devět miliard korun, v roce 2025 dalších 300 milionů korun. Stanjura zdůraznil, že i po zvýšení zůstane přínos daně z nemovitosti do státního rozpočtu hluboko pod průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Daně z tabáku, alkoholu a hazardu vynesou za dva roky navíc 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce. Daně z cigaret, tabáku na kouření a doutníků se příští rok zvýší o deset procent, v následujících třech letech vždy o pět procent. Daň ze zahřívaného tabáku se bude zvyšovat o 15 procent ročně, nově se zdaní nikotinové sáčky a náplně do e-cigaret. Nižší sazba daně z hazardních her se zvýší na 30 z nynějších 23 procent. Daň z lihu se příští rok zvýší o deset procent, v dalších třech letech vždy o pět procent.
„My tu nejsme od toho, abychom nechali problémy vyhnít. Je to nutné řešit, všechny vládní strany se k tomu zavázaly, kormidlem je třeba točit na správnou stranu,“ řekl ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Kupříkladu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek známý svými škrty balíček podpořil. „ Každému z nás tam něco chybí a každého z nás tam něco bolí. Je to však maximum možného v rámci koaličního kompromisu. Proto pokládám za svou povinnost balíček podpořit, protože jeho alternativou je nic a neudržitelný rozpočet,“ uvedl.
„Osobně mi nejvíc vadí nemocenská, vyšší progrese u DPFO a skromné úspory na výdajích. Nicméně přesto pokládám téměř za zázrak, že se pět stran dokázalo dohodnout alespoň na tomhle. Uvědomme si, prosím, že nedohoda by znamenala rozpočtovou katastrofu,“ dodal Kalousek.