Blinken v Praze. S Lipavským řešil zadržování Ruska, setkal se s Pavlem
SUMMIT V PRAZE
Prezident Petr Pavel přijal ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena. Šéf diplomacie USA je v Praze na jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance, dopoledne se také sešel s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a ministryní obrany Janou Černochovou (ODS).
Prezident Pavel a americký ministr spolu hovořili o přípravě červencového summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Washingtonu či o červnové mírové konferenci k Ukrajině ve Švýcarsku.
"Ministr Blinken ocenil spojenectví Česka, poděkoval za české aktivity směrem k Ukrajině a za hodnoty a pozice, které v zahraniční politice zastáváme. V našem rozhovoru také zmínil krásu Prahy a zavzpomínal na rok 1994, kdy sem přicestoval s prezidentem (Billem) Clintonem," uvedl rovněž Pavel na sociální síti X.
Na Pražském hradě jsem přijal ministra zahraničních věcí Spojených států amerických @SecBlinken. Mluvili jsme o přípravě summitu NATO ve Washingtonu a o blížícím se mírovém jednání ve Švýcarsku. Ministr Blinken ocenil spojenectví Česka, poděkoval za české aktivity směrem k… pic.twitter.com/akqZoQ7Nmm
— Petr Pavel (@prezidentpavel) May 30, 2024
Ministr Lipavský na společné tiskové konferenci označil vztahy mezi Spojenými státy a Českem za výjimečné, jeho protějšek zase ocenil českou podporu Ukrajině.
"Vidíme, co Česká republika dělá, jak podporuje Ukrajinu v boji proti ruské agresi, jak vycvičila tisíce vojáků a jak zaslala stovky milionů na podporu Ukrajiny," uvedl Blinken. "Jedná se o důležité vybavení, které ukrajinská armáda používá v boji proti ruské agresi," dodal šéf americké diplomacie.
Lipavský uvedl, že je nutné udělat vše pro podporu Ukrajiny, která rychle potřebuje zbraně. "Evropa musí podporovat Ukrajinu, jak je to v jejích silách," řekl. "Potřebujeme strategii na zadržení Ruska, strategii, abychom zastavili ruské imperialistické ambice na hranicích," dodal. S Blinkenem hovořil i o spolupráci v energetice či bezpečnostní situaci na Blízkém východě či v Indo-Pacifiku.
Ministři také podepsali memorandum o spolupráci s Global Engagement Center (Stadep) v boji proti dezinformacím. Podle Lipavského to dokazuje, že země vnímají vměšování do vnitřních záležitostí jako hrozbu. Blinken uvedl, že jde o 17. podobné memorandum, které USA se spřátelenými zeměmi podepsaly.
Podle Blinkena je podobné partnerství důležité k rozvoji kapacit, technických prostředků, lidských zdrojů, organizační struktury či institucí. Dezinformace označil za "jed vstřikovaný do našich demokracií našimi nepřáteli."
"Chceme posílit demokratické instituce. Jedná se o střet mezi demokraciemi a autokraciemi i v této oblasti. USA i ČR mají zkušenosti se zahraničním vměšováním, Kreml útočí tímto způsobem na demokracie po celém světě, i formou dezinformací a propagandy. Tuto hrozbu nesmíme podceňovat," podotkl český ministr.
Ministři podle českého úřadu také sdíleli své obavy ze zpráv o rostoucím exportu z Číny pro ruský vojensko-průmyslový komplex, který je klíčový pro udržení ruského vojenského tažení proti Ukrajině. Jednali také o obranné spolupráci vyplývající z pořízení stíhaček F-35. "Ministr Lipavský vyjádřil velkou spokojenost se zahájením vývojové a průmyslové spolupráce mezi několika českými společnostmi a americkým výrobcem Lockheed Martin," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
Pořízení 24 letounů F-35A Lightning II schválila vláda na konci loňského září, v lednu ho potvrdila podpisem memoranda. Za stíhačky amerického výrobce Lockheed Martin zaplatí 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup.
S šéfem americké diplomacie se dnes setkala i ministryně obrany Jana Černochová. Ta na setkání s Blinkenem, které se konalo na letišti v pražských Kbelích, prohlásila, že pro českou pomoc Ukrajině je nezbytná podpora ze strany Spojených států a úzká česko-americká spolupráce.
Odpovědností demokratického světa je podle ní ukrajinským ozbrojeným silám poskytnout vše, co ke své obraně potřebují, řekla Černochová. Česko Ukrajině poskytlo tanky, bojová vozidla i bitevní vrtulníky, dodala. "Nyní pracujeme na dodání statisíců kusů kriticky důležité dělostřelecké munice," dodala. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý řekl, že do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí EU a NATO přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí podle něj na Ukrajinu v červnu, první zásilku může země čekat v příštích dnech.