„Potřeboval bych alespoň 8 let, abychom měli platy jako v Německu,“ řekl Fiala
FIALA O ROZPOČTU
Poradce prezidenta Petra Pavla, ekonom David Marek řekl již dříve České televizi, že v návrhu rozpočtu na příští rok jsou nevyjasněné položky, nedoporučuje ho podepsat. Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že rozpočet je odpovědně sestavený a prorůstový. "Neočekávám veto od prezidenta Petra Pavla. Věřím, že rozpočet je realisticky navržený," řekl Fiala. Premiér rovněž avizoval, že pokud by vládl po volbách příští rok ještě další čtyři léta, byly by u nás platy stejné jako v Německu. Ani 35 let se totiž české platy Němcům nebo Rakušanům moc nepřiblížili. To teď Fiala slibuje. Tvrdí, že koalice Spolu musí příští volby vyhrát, jinak to prý nedopadne dobře. Hrozbou jsou podle něj populisté a extrémisté.
Podle Marka jsou zásadní kritéria důvěryhodnost a transparence. "Pokud zůstanou ve státním rozpočtu položky, které jsou objemově poměrně výrazné a jsou stále nevyjasněné, potom je těžké k tomu připojit svůj podpis," uvedl analytik společnosti Deloitte Marek, jenž je také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Rozpočet je podle Fialy sestavený odpovědně. O jeho problematičnosti jsme psali například zde nebo zde. "Je navíc neskutečně prorůstový a rekordní, co se týká investic," podotkl s tím, že by bylo neodpovědné s rozpočtem hazardovat. Prezidenta považuje za odpovědného člověka a politika. O rozpočtu by měli jednat ve středu poslanci. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Základní parametry rozpočtu schválila sněmovna na konci října a už je nemůže měnit. Schválený schodek se má proti novelizovanému rozpočtu na letošní rok snížit o 41 miliard.
14:28 Stovky odpůrců vlády a pomoci Ukrajině jsou v centru Prahy
Od Hlavního nádraží v Praze vyrazila po 14:00 asi stovka odpůrců vlády na pochod k budově České televize. U Národního muzea se potkají s kritiky pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Ti se tam sešli po 13:00, jejich počet během hodiny narostl na zhruba tři stovky lidí, vadí jim ukrajinská vlajka vyvěšená na budově instituce a přístup vlády k podpoře Ukrajiny. Protest svolal na Mezinárodní den studentstva aktivista Ladislav Vrabel. Shromážděným oznámil, že po projevech chce jít na Národní třídu, kde dnes lidé slaví 35. výročí pádu komunistického režimu. Přímo ke vstupu do muzea přišli akci oponovat sympatizanti Ukrajiny s vlajkou země, která už téměř tři roky čelí ruské agresi. Jsou jich desítky. Situaci na místě sleduje policie.
14:11 Lidé si připomněli 17. listopad netradičně na Vyšehradě
Netradičně na Vyšehradě si dnes lidé připomněli protesty z listopadu 1939 a 1989. Akademici a studenti zde ve svých projevech ocenili odvahu a oběti studentů ve vypjatých situacích před 35, respektive 85 lety. Upozornili ale také na velké problémy současné společnosti. V minulých letech se připomínková akce konala vždy na Albertově, kde se 17. listopadu 1989 sešli studenti, jejichž průvod mířící do centra města na Národní třídě násilně potlačila komunistická policie.
13:34 Bohoslužbou v katedrále začaly v Plzni celodenní oslavy pádu totalitního režimu
Bohoslužbou v zaplněné katedrále sv. Bartoloměje, kterou sloužil biskup Tomáš Holub, začal dnes dopoledne v Plzni celodenní program k 35. výročí pádu komunistického režimu v ČR. Více než hodinová modlitba byla poděkováním za dar svobody a prosbou za její zachování pro budoucí generace. Hlavní program na devíti místech potrvá od 14:00 do 21:00. Zahrne audio průvodce po trase revoluční Plzně a divadelní skeče a performance na témata roku 1989, debaty s pamětníky, filmy, výstavy, stopovací hru, světelné instalace a další, řekla ČTK Jana Komišová z marketingu magistrátu.
13:05 Babiš: Společnost je totálně rozeštvaná, nenávist je neuvěřitelná
Společnost v České republice je totálně rozeštvaná, nenávist mezi lidmi je neuvěřitelná. Na Národní třídě to dnes řekl novinářům předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. K pamětní desce dorazil po poledni společně s místopředsedou hnutí Karlem Havlíčkem. Podobně jako na ostatní politiky na ně někteří přítomní pískali a pokřikovali, ozývala se například hesla "hanba" nebo "estébák".
12:19 V Litoměřicích si lidé připomněli výročí sametové revoluce, zazněla státní hymna
Několik desítek lidí se dnes sešlo na Mírovém náměstí v Litoměřicích, aby si připomněli výročí sametové revoluce. Ženský komorní sbor Cantica Bohemica zazpíval státní hymnu. Vysokoškolský student Tobiáš Bruno Galia ve svém proslovu uvedl, že aktuálně je za uplynulých 35 let zdaleka nejdůležitější si boj za svobodu připomínat.
10:50 Vystrčil: Svoboda není zadarmo, demokracie obtížně reaguje na dezinformace
Svoboda a demokracie nejsou zadarmo, je potřeba je hájit. Novinářům to dnes u pamětní desky na pražské Národní třídě řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podobně jako na ostatní politiky čekali i na něj u pamětní desky také jeho odpůrci. Podle Vystrčila je nutné si 17. listopad stále připomínat, o čemž svědčí i množství lidí, kteří k pietnímu místu přišli.
10:32 Babiš: Současná elita používá stejné metody jako komunisté před rokem 1989
Ti, kteří se dnes označují za jediné demokraty a elitu, používají stejné metody jako komunisté před listopadem 1989 - společnost jen straší, přitom jim jde jen o jejich koryta. Na síti X to dnes při příležitosti 17. listopadu napsal šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který byl za normalizace členem KSČ a pracovníkem podniku zahraničního obchodu. Dnes ocenil ty, kteří před 35 lety měli odvahu a sílu věci měnit a změnit.
10:10 Vicepremiér Rakušan: Ke svobodě patří i to, že lidé křičí na politiky
Ke svobodě patří i to, že dav křičí na politiky. Novinářům to dnes u pamětní desky na pražské Národní třídě řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). U pietního místa ho vedle příznivců přivítal i hlasitý pískot a křik jeho odpůrců. Podle Rakušana je zásadní, že lidé mohou vyjadřovat i nespokojenost.
9:56 Pavel: Listopad 1989 nabídl šanci budovat svůj život i zemi podle svých představ
Sedmnáctý listopad 1989 není abstraktním symbolem, ale připomínkou toho, že už 35 let máme příležitost budovat svou zemi i život podle svých představ. Prezident Petr Pavel to dnes řekl novinářům na pražské Národní třídě, kam si stejně jako další politici i řadoví občané přišel připomenout návrat svobody a demokracie. Jeho odpůrci provázeli jeho příchod pískotem a výkřiky Hanba, jiní zase tleskali a volali Děkujem.
9:28 Hřib: Někteří lidé nemohou uplatnit potenciál, problém je vzdělání i ekonomika
V České republice jsou i 35 let po sametové revoluci lidé, kteří stále nemohou naplno uplatnit svůj potenciál. Novinářům to dnes u pamětní desky na pražské Národní třídě řekl předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Problémem podle něj je třeba špatná dostupnost vzdělání nebo neférová ekonomika. Zdůraznil ale, že od listopadu 1989 je v Česku svoboda slova i svoboda politická.
9:02 Schillerová: Lidé potřebují cítit, že se mají dobře, ne to od vlády jen slyšet
Lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit, řekla dnes novinářům u pamětní desky na pražské Národní třídě šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. V české společnosti podle ní znovu panuje blbá nálada, o níž před lety hovořil tehdejší prezident Václav Havel, zatímco vláda lakuje věci narůžovo.
"Uznávám, že tam je jedna věc kterou je potřeba dořešit, a to jsou obnovitelné zdroje," poznamenal Fiala. "Buď to legislativně upravíme, nebo bychom to museli v průběhu roku doplatit," dodal.
Fiala také sdělil, že by jako premiér potřeboval ještě další čtyři roky, aby mohl splnit veškerou naslibovanou agendu. "Potřeboval bych alespoň 8 let a budeme tady mít stejné platy jako v Německu," uvedl.
Vláda chce podle dosavadních návrhů příští rok vyčlenit ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie 8,5 miliardy korun, stejně jako letos. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom podle stávajících pravidel počítalo s 31,2 miliardy korun.
KVÍZ: Jak dobře znáte 17. listopad 1989? Historický kvíz Echa
Kabinet navrhl mimo jiné individuální vyhodnocování výnosnosti provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Vláda bude také podporu vyplácet na nižší úrovni než dosud. Současné výnosové procento ve výši 8,4 procenta pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 může být podle ministerstva financí v souladu s evropskými pravidly sníženo až na 6,3 procenta.