Noc ve sněmovně. Poslanci mohou jednat o nedůvěře vládě přes půlnoc
JEDNÁNÍ O NEDŮVĚŘE
Sněmovna bude moci jednat o návrhu ANO na vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS) i přes půlnoc. Rozhodla o tom na základě dohody předsedů klubů na návrh šéfa lidovecké frakce Marka Výborného. K pokračování běžné diskuse se poslanci dostali po 16:00. Před tím se podobně jako v úterý přes den střídali u řečniště zejména členové kabinetu. Na jejich vystoupení pak krátce reagovali opoziční zákonodárci. Po deváté hodině jednání se chystaly vystoupit ještě tři desítky zákonodárců.
Výborný nabádal zákonodárce k racionální debatě. „Pevně doufám, že se k hlasování dostaneme dříve, než bude půlnoc,“ poznamenal. Mezi opozicí to vyvolalo nevoli. Poslanec ANO Jiří Mašek označil Výborného výzvu za absurdní. „Když jsme tady celý minulý den nemohli říct ani slovo, kromě přednostních práv na začátku, tak opravdu mi to nepřipadá korektní,“ uvedl. Podle Radka Vondráčka (ANO) schůze není čistě o nedůvěře vládě, ale jde o jedinou možnost pro to, aby mohla opozice vystoupit. V souvislosti s projevy ministrů vinil Vondráček koalici z obstrukce.
Mezi prvními vystupovali v běžné diskusi obdobně jako v úterý večer poslanci koaličního hnutí STAN, což Milan Brázdil nazval „vládním okénkem“. Petr Letocha (STAN) mimo jiné prohlásil, že jediná vláda, která by mohla získat nedůvěru Sněmovny, je stínová vláda hnutí ANO. Fialův kabinet hájil. „Pokud opozice tvrdí, že vláda pro občany neudělala nic, lže,“ řekl. „Jsou tady úspěchy, které ministrům nemůže nikdo vzít,“ dodal.
Poslanec ANO Robert Králíček řekl, že Letochův projev byl plný arogance, urážek a nenávisti. „My fakt nejsme idioti, abychom nevěděli, že nemáme 101 hlasů,“ podotkl. Jana Pastuchová (ANO) poukazovala na to, že Letocha kabinetu přičítal i věci, na něž neměla vliv. Jmenovala valorizaci důchodů a zavedení takzvaného výchovného.
Králíček zopakoval, že opozice jednání o nedůvěře vyvolala proto, aby vyjádřila svoji nespokojenost nad tím, že koalice jí neumožnila projednat žádné z opozičních témat. Vládní poslanci zase dávají sněmovní jednání do souvislosti s prezidentskou kandidaturou jeho předsedy Andreje Babiše.
Zákonodárci vedli spor i o to, zda vláda a ministři dostatečně navštěvují kraje. Debata se také stočila opět k vládním úvahám o omezování šíření dezinformací. Vondráček kabinet nabádal, aby všechna opatření zrušila a pro vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Michala Klímu našel jinou práci. „Všechno, co děláte, je cesta do pekla a nemůže to dopadnout dobře,“ prohlásil.
Poslankyně SPD Lucie Šafránková nabídla svůj pohled na práci vlády v sociálních záležitostech, její pracovní rychlost se podle ní nepřibližuje pohybu šneka ve vysoké trávě. „Rok působení současné vlády je tragédií,“ řekla poslankyně SPD.