Papež v poselství žádal Boha, aby pomohl Ukrajině a osvítil Rusy velikonočním světlem
VELIKONOČNÍ POSELSTVÍ
Papež František v neděli při tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil znepokojení nad konflikty v Izraeli a v Palestině. Zároveň prosil Boha, aby ukázal Ukrajině cestu k míru a osvítil ruský národ. Ve zhruba desetiminutovém proslovu se zmínil i o dalších mezinárodních krizích, například o občanské válce v Sýrii, o zemětřesení, které v únoru zasáhlo Turecko a Sýrii, či o bezpečnostní a humanitární situaci v Latinské Americe, v Asii a v Africe.
„Vyjadřuji hluboké znepokojení nad útoky, které se v posledních dnech odehrály (v Jeruzalémě) a které ohrožují atmosféru vzájemné důvěry a respektu, jež jsou nutné pro obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci,“ řekl papež. Zdůraznil, že si přeje, aby mír zavládl v Jeruzalémě a v celé Svaté zemi. Svatá země je termín používaný pro Izrael a historickou Palestinu, tedy pro oblast s velkým náboženským významem pro tři světová monoteistická náboženství (judaismus, křesťanství a islám).
This year's Easter Urbi et Orbi Blessing, imparted by the Holy Father. By the willful grace and intent of the Pope, a plenary indulgence is granted to all the faithful present and those united spiritually, who receive his blessing by radio, television and social media. pic.twitter.com/FFRk8y71wM
— Catholic Sat (@CatholicSat) April 9, 2023
Papež se ve svém projevu věnoval i válce na Ukrajině, kam loni v únoru vtrhla ruská armáda. František prosil Boha, aby pomohl „milovanému ukrajinskému lidu na cestě k míru“ a aby osvítil „velikonočním světlem ruský lid“. Žádal o útěchu pro zraněné i pro ty, kteří ve válce ztratili své drahé. „Učiň, aby se zajatci mohli vrátit ke svým rodinám ve zdraví a v bezpečí,“ řekl dále František, který v minulosti opakovaně vyzýval k ukončení konfliktu na východě Evropy.
Mezinárodní společenství pak vyzval, aby se snažilo zastavit válku na Ukrajině i konflikty v dalších zemích. Papež se zmínil také o řadě dalších mezinárodních krizí – od občanské války v Sýrii či situaci v Barmě, kde vládne vojenská junta, přes ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii až po neklidnou situaci na Haiti, v Barmě, Tunisku či Kongu. Žádal o upevnění mírových procesů a usmíření v Etiopii či Jižním Súdánu, který letos navštívil.
Poukázal rovněž na situaci v Libanonu, který zažívá vleklou politickou krizi a který podle hlavy katolické církve „stále hledá jednotu a stabilitu“. Žádal také o podporu pro křesťanské komunity, jež slaví Velikonoce „ve zvláštních podmínkách“. Zmínil se v této souvislosti o Eritreji a Nikaragui, kde autoritářská vláda prezidenta Daniela Ortegy zakázala tradiční velikonoční procesí.
Své poselství papež František zahájil obvyklými slovy, „drahé sestry a drazí bratři, Kristus vstal z mrtvých“. Věřící a národy vyzval, aby začali mezi sebou budovat větší důvěru. „Pospěšme si s překonáním hranic a nesvárů,“ řekl papež, který vyzval k pomoci uprchlíkům a běžencům. Politické představitele vyzval, aby „nebyl diskriminován žádný muž ani žena a aby nebyla pošlapávaná jejich důstojnost“.
Ještě před poselstvím Urbi et orbi papež od 10:00 předsedal bohoslužbě na Svatopetrském náměstí, které se ve slunečném ale chladném počasí zúčastnilo podle vatikánské policie na 45.000 lidí. Po mši pak žehnal věřícím za jízdy po náměstí ve speciálním voze – papamobilu. František byl minulý týden hospitalizován kvůli zánětu průdušek a z nemocnice byl propuštěn krátce před začátkem velikonočního týdne. V pátek se kvůli chladnému počasí nezúčastnil večerní křížové cesty u Kolosea. Při dnešním projevu předneseném vsedě 86letý František až na několikeré zakašlání působil sebejistým dojmem.
Papežovo poselství, které začalo krátce po poledni, si na náměstí a v okolních ulicích vyslechlo na 100.000 lidí, uvedl vatikánský rozhlas. Náměstí mělo letos bohatou výzdobou ze zhruba 35.000 květin, z nichž 15.000 tulipánů, které Vatikánu darovalo Nizozemsko.