Budoucí eurokomisařka zpochybňuje jádro jako levnou energii. Česku a Francii se její postoj nelíbí
JADERNÁ ENERGETIKA
Mantra o levné energii z jádra je mýtus. Tvrdí to španělská ministryně pro ekologickou tranzici Teresa Riberaová, která by se mohla stát eurokomisařkou pro energetiku. Mnohem levnější a vhodnější je podle ní energie z obnovitelných zdrojů. Španělsko se připravuje na odstavení svých jaderných elektráren. Česko, ale také třeba Francie, se obávají, co by socialistka Riberaová s energetickým portfoliem udělala.
Riberaová v dubnu prohlásila, že „se ukazuje, že mantra, že jaderná energie je nejlevnější, není pravdivá“ a dodala, že při současných cenách elektřiny se jaderná energetika „cítí nepohodlně, protože existuje mnohem více výroby z obnovitelných zdrojů za mnohem nižší cenu, která by jaderným elektrárnám neumožnila pokrýt náklady“.
Španělsko má podle ní obrovský potenciál v obnovitelných zdrojích, který musí využít. Země se připravuje na uzavření jaderných elektráren mezi lety 2027 a 2035. Tento harmonogram bude podle Riberaové dodržen. Ujistila také, že „je nepravděpodobné“, že by společnosti, které elektrárny vlastní, chtěly čelit ekonomickým podmínkám, které by znamenaly prodloužení provozu těchto zařízení o dalších pět nebo šest let.
Echo Pavla Štrunce: „Kampaň SPD je rasismus. Říká, že každý s tmavou pletí je vrah,“ tvrdí Pospíšil
Jaderné elektrárny ve Španělsku čelí také návrhu resortu Riberaové, který spočívá ve zvýšení poplatku za megawatthodinu (MWh) elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách na 10,36 eura, což je o 29,8 % více než současných 7,98 eura za MWh. Zvýšení, které nyní navrhuje vláda, zvýší platby, které každoročně odvádějí jen jaderné elektrárny, na přibližně 585 milionů eur (o 135 milionů eur více než současné platby).
V roce 2021 bylo Španělsko v čele s Riberaovou ostře proti začlenění jádra a zemního plynu do zelené taxonomie EU. „Nedává to smysl a vysílá to špatné signály pro přechod na novou energetiku v Evropě,“ uvedla tehdy Riberaová. „Bez ohledu na to, zda lze do jedné či druhé z nich nadále investovat, se domníváme, že se nejedná ani o zelené, ani o udržitelné energie,“ dodala potenciální kandidátka na energetické portfolio v druhé Komisi Ursuly von der Leyenové s tím, že by jádro a plyn neměly být součástí taxonomie, ale mělo by se k nim přistupovat individálně.
Silná socialistická politička, míní Nerudová
Deník Echo24 již informoval o tom, že pro Česko, které nedávno schválilo dodavatele na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, by mohla být její nominace na energetické portfolio problém. „Zvolení Teresy Riberaové by byl zásadní problém na kterémkoli greendealovém portfoliu, protože by znamenala návrat do doby, kdy se s tvrdou zelenou politikou v EU začínalo, kdy její otěže držel pevně v rukou Frans Timmermans a jádro bylo sprosté slovo,“ uvedl pro Echo24 europoslanec Ondřej Krutílek (ODS), který je členem členem vlivného energetického výboru ITRE, který by případně Riberaovou tzv. griloval.
Podle europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) je potenciální nominace Riberaové velmi důležitá otázka, která se v českém mediálním prostoru málo diskutuje. „Komise je kolektivní orgán a o konkrétních návrzích nikdy nerozhoduje jeden komisař. Pro práci v Komisi je klíčová schopnost nalézt pro iniciativy podporu napříč celým kolegiem, a také v konzultacích s externími klíčovými hráči,“ uvedla pro Echo24 s tím, že energetika zasahuje do působnosti několika komisařů.
V minulosti to tak často bylo. Například v první Komisi von der Leyenové byla komisařkou pro energetiku liberálka a estonská nominantka Kadri Simpsonová a klimaticko-energetickou agendu zašťiťoval výkonný místopředseda Frans Timmermans, socialista a nominant Nizozemí.
Nepřehlédněte: „Fanatická“ kandidátka do EK odmítá jádro. Přímo ohrozí českou energetiku, varují europoslanci
„Musíme počkat ještě pár týdnů na to, s jakou strukturou Komise přijde paní von der Leyenová tentokrát, ale umím si představit, že tak rozsáhlé a zásadní portfolio jako energetiku ani nyní neponechá výlučně na jednom kandidátovi. Teresa Riberaová bude v této Komisi jednoznačně nejsilnější a jednou z mála socialistických nominantek, je to velice zkušená a šikovná politická hráčka, a to vše včetně toho, že přispěje k genderové rovnováze v Komisi, se podle mě projeví v tom, jakou roli pro ni von der Leyenová navrhne,“ poukázala Nerudová.
Být případnou protiváhou Riberoavé nebude podle Nerudové snadné, bude to vyžadovat značné komunikační a týmové dovednosti, a je otázkou, zda by taková role pro Českou republiku, byla výhodná. „Nicméně věřím paní předsedkyni, že dokáže navrhnout svůj tým tak, aby byl geograficky, politicky i osobnostně vybalancovaný, a tudíž funkční,“ dodala.
Nerudová je členkou výboru ENVI, který by Riberaovou mohl rovněž „grilovat“. „Určitě mě bude velmi zajímat, jak si kandidáti představují financování energetické unie a společných iniciativ po roce 2027 a samozřejmě i to, jak vidí energetický mix států s vyšší energetickou intenzitou, aby řešení bylo klimaticky, a zároveň i ekonomicky udržitelné. Dále bych se určitě chtěla dozvědět, jak mají naplánováno předcházení energetické chudobě a zajištění energetické bezpečnosti pro celou Unii,“ dodala Nerudová.